•

Szkoła Podstawowa nr 148 im. Hugona Kołłątaja istnieje od 1 września 1952 roku. Została założona jako szkoła ćwiczeń Liceum Pedagogicznego mieszczącego się przy ulicy Obozowej 60 (dziś znajduje się tam XXIV Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida). Otrzymała wówczas numer Towarzystwa Przyjaciół Dzieci 24. W 1958 roku Kuratorium Okręgu Szkolnego Miasta Stołecznego Warszawy nadało naszej placówce numer 148. Budynek, w którym mieści się dziś, powstał z funduszy społecznych dla uczczenia Tysiąclecia Państwa Polskiego.

Nasza szkoła, to jedna z kilku w Warszawie  – pomników Tysiąclecia. Wybudowano ją jako tysięczną w kraju. „Tysięczna Tysiąclatka" powstała zgodnie z hasłem najwyższych władz państwowych, które brzmiało: „Wysiłkiem całego narodu zbudujemy tysiąc szkół na Tysiąclecie".

Otwarcie nowej szkoły nastąpiło 4 września 1965 roku. Wówczas nadano też szkole imię wielkiego działacza oświecenia, jednego z twórców Konstytucji 3 maja, reformatora oświaty – Hugona Kołłątaja i wręczono uczniom sztandar. Uroczystościom przewodniczył ówczesny marszałek sejmu, przewodniczący Ogólnopolskiego Komitetu Społecznego Funduszu Budowy Szkół Tysiąclecia – Czesław Wycech. Patronat nad szkołą objęło Ministerstwo Budownictwa i Przemysłu Budowlanego.W uroczystości wzięli udział najwyżsi urzędnicy władz państwowych i oświatowych.

W nowootwartym budynku podjęło naukę około tysiąca uczniów. Szkoła miała wówczas dobrze wyposażonych osiemnaście izb lekcyjnych, pięć pracowni, stołówkę, świetlicę oraz boisko sportowe.

Dwa lata później, w 1967 roku, wysiłkiem Komitetu Rodzicielskiego ufundowano szkole pomnik – popiersie patrona, którego autorem jest artysta rzeźbiarz Ferdynand Jarocha. Uroczyste odsłonięcie pomnika nastąpiło 11 listopada 1970 roku. Po ponad 25 latach działalności szkoły 21 października 1978 roku nastąpiło uroczyste otwarcie Izby Pamięci. W  szkole miały miejsce również ważne wydarzenia o szerokim spektrum  odbiorców.  11 listopada 1965 roku odbyła się XIII Sesja Dzielnicowej Rady Narodowej Wola poświęcona prezentacji dorobku szkół  i pracowni oświatowych. W okresie późniejszym organizowano konferencje problemowe poświęcone samorządności i współpracy uczniowskiej. We wrześniu 1999 roku w wyniku reformy oświaty staliśmy się placówką sześcioklasową. W czerwcu 2000 roku mury szkoły pożegnał ostatni rocznik klas ósmych.

Obecnie szkołą zarządza dyrektor Julia Franczuk, funkcję wicedyrektora pełni  Magdalena Bartnik. Szkoła posiada pracownie: komputerową, przyrodniczą, redaktorską, salę gimnastyczną oraz nowoczesny kompleks boisk sportowych z placem zabaw. Od lat działa w placówce biblioteka środowiskowa, która udostępnia swe zbiory uczniom, ich rodzicom, a także innym mieszkańcom pobliskiego osiedla.

Uczniowie naszej szkoły biorą udział w konkursach, olimpiadach przedmiotowych i zawodach sportowych. Zajmują wysokie miejsca na szczeblach dzielnicy i województwa.

DYREKTORZY SZKOŁY NA PRZESTRZENI 60 LAT

Wanda Farbiszewska