• Paszport Hugona

          • Wielokulturowość.../ UKRAINA, INDIE, MEKSYK, NIGERIA, HISZPANIA
          • Wielokulturowość.../ UKRAINA, INDIE, MEKSYK, NIGERIA, HISZPANIA

          • 18.06.2020 22:26
          • Ostatnim etapem projektu 'Paszport Hugona', przewidzianym na ten rok szkolny  jest promocja wielokulturowości i prezentacje naszych fantastycznych uczniów (miał być piknik, ale wiadomo...)

            Jak wiemy, naszą szkolną społeczność tworzą dzieci z różnych stron świata. Dziś prezentujemy Wam kilkoro z nich.

                                                                OLA

                 

            Mam na imię Ola, mam osiem lat i jestem uczennicą klasy drugiej. Pochodzę z Ukrainy. Obecnie mieszkam z rodzicami w Warszawie. Na zdjęciu widzicie mnie z moim ukraińskim paszportem. Ukraina to drugie pod względem wielkości państwo w Europie. Stolicą państwa jest Kijów. Waluta Ukrainy to hrywna. Językiem urzędowym na Ukrainie jest język ukraiński. W wielu można swobodnie porozumiewać się także po rosyjsku. 

             
                                                              DAKSH


                                                                     

             

            My name is Daksh Bagdai. I’m from Bengaluru (India). India is a very diverse country. In my country we have a lot of festivals, Like Diwali (Festival of light), Holi (Festival of color) etc. My religion is Hinduism. Hiduism is said to have approximately 33 million gods, Of course I don’t worship all of them, Only 3 of them are the main or the most worshipped. Hindus recognize three principal gods: Brahma, who creates the universe. Vishnu, who preserves the universe. Shiva, who destroys the universe. India also has a very awesome food which is adored by many around the world.

             

            Zachęcamy do obejrzenia prezentacji o Indiach w wykonaniu naszego ucznia:

            prezentacja_DAKSH.pptx

                                                       EVELYN i ALAN

             

              

            Evelyn i Alan to rodzeństwo z Meksyku. Są uczniami klasy piątek i siódmej. 

            Chcielibyśmy podzielić się z Wami informacjami na temat naszego kraju...Meksyk to kraj między Stanami Zjednoczonymi i Ameryką Środkową, znany z plaż na Pacyfiku i Zatoce Meksykańskiej oraz zróżnicowanego krajobrazu gór, pustyń i dżungli. Starożytne ruiny, takie jak Teotihuacán i miasto Majów Chichén Itzá, znajdują się w całym kraju, podobnie jak miasta hiszpańskiej epoki kolonialnej. W stolicy Meksyku są słynne muzea i znakomite restauracje.

            Jest wiele powodów, dla których kochamy Meksyk, to mieszana kultura, wspaniałe architektury, rozwinięta turystyka, pyszne jedzenie i oczywiście bardzo przyjaźni i towarzyscy ludzie.

            Sukienka, którą mam na zdjęciu- chiapaneca, pochodzi z Chiapa de Corzo. Została założona jako typowy kostium Chiapas. Jej wzór nawiązuje do bogactwa lokalnej flory.
             

            Językiem najczęściej używanym przez Meksykanów jest hiszpański meksykański, ale niektórzy mogą również mówić w językach 68 różnych rdzennych grup językowych i innych języków przywiezionych do Meksyku przez niedawną imigrację lub nauczonych przez meksykańskich imigrantów mieszkających w innych krajach. Około 12 milionów Meksykanów mieszka poza Meksykiem, a około 11,7 miliona mieszka w Stanach Zjednoczonych.
                                                     
                                                            FEAVOUR

                                                       


            Mam na imię Feavour i mam 9 lat. Jestem uczennicą klasy drugiej. Urodziłam się w Polsce ale nie mam polskich korzeni. Moja rodzina przyjechała tu wiele lat temu z Nigerii. Jest to państwo w Afryce Zachodniej nad Zatoką Gwinejską, najludniejsze na kontynencie afrykańskim. Nazwa kraju pochodzi od rzeki Niger. 

             

            WIKTOR


             

            Mam na imię Wiktor i jestem uczniem klasy czwartej. Mój tata pochodzi z Hiszpanii  i nazwywa się Xavi Perarnau Cardos. Mówię po polsku, hiszpańsku i po katalońsku. Nasz pies również pochodzi z Hiszpanii,  wabi się Peggy i jest chartem hiszpańskim.

            Kocham Hiszpanię za wiele rzeczy, między innymi za pyszną kuchnię. Tata czasem przygotowuje paeiie, która jest typowym hiszpańskim daniem. Przynajmniej raz w roku odwiedzam dziadków w Barcelonie. Wtedy też, objadamy się świeżymi rybami, które przygotowuje nasza jaja / abuela (babcia). Bardzo lubię jeździć do Hiszpanii bo mogę się pobawić z moimi kuzynami- Nilem i Abril.

          • więcej
          • St. Patrick's Day / IRLANDIA
          • St. Patrick's Day / IRLANDIA

          • 16.06.2020 20:19
          • Dzień Świętego Patryka, który obchodzimy 17 marca, jest świętem narodowym Irlandii. Najważniejszą tradycją obchodów dnia św. Patryka jest noszenie ubrań w kolorze zielonym. Zielony to narodowy kolor Irlandii, nawiązujący do trawiastego krajobrazu wyspy i symbolizujący koniczynę przypisywaną tradycyjnie świętemu Patrykowi. Nasi uczniowie na kilka dni przed świętem przygotowali przepiękne plakaty, rysując, malując i opisując wszystko czego się o tym święcie dowiedzieli... a korytarz na II piętrze został zdominowany przez kolor zielony:) Do paszportu Hugona trafiła pieczątka z Irlandii ! Druga część naszego świętowania -zaplanowana na 17.03 podczas zajęć z języka angielskiego - z powodu pandemii odbyła się w nieco innej formie. Uczniowie nas nie zawiedli, przygotowali ciekawostki na temat Irlandii oraz wysłali nam zdjęcia, na których świętują w domu. 

             

          • więcej
          • Listy z z Pałacu Buckingham i Kensington / ANGLIA
          • Listy z z Pałacu Buckingham i Kensington / ANGLIA

          • 12.06.2020 12:36
          • 22 stycznia - prosto z Pałacu Kensington- dostaliśmy odpowiedź na życzenia świąteczne i urodzinowe, które wysłaliśmy do Księżnej Kate i jej rodziny. Rodzina Windsorów dziękowała nam za pamięć i życzyła dobrego roku. Miło, gdy przyjaciele z Wysp Brytyjskich o nas pamiętają :)

            Chwilę później z pałacu Buckingham uczniowie klas V dostali list z podziękowaniami za życzenia świąteczne. Jej wysokość Królowa przeprasza, że nie odpisała osobiście z uwagi na dużą ilość listów ale było jej niezmiernie miło dostać życzenia od naszych wspaniałych piątoklasistów. Wow?? No pewnie, że WOW! Czy możemy już powiedzieć, że znamy się z królową ??? ;) 



             

          • więcej
          • PASZPORT HUGONA - PODSUMOWANIE 2019
          • PASZPORT HUGONA - PODSUMOWANIE 2019

          • 12.06.2020 11:56
          • PASZPORT HUGONA

            na pewno zauważyliście żółtą walizkę przy sekretariacie i Paszport Hugona w gablocie przy wejściu do szkoły… To symbole naszego szkolnego projektu podróżniczego- PASZPORT HUGONA.

            RUSZAMY W ŚWIAT

            1. Pierwszym etapem projektu mającego na celu otwarcie się na świat i rozpoczęcie wirtualnych podróży był Tydzień Języków Obcych. W ramach projektu poznaliśmy kulturę, historię, geografię i kuchnię Włoch, Grecji, Portugalii, Hiszpanii oraz Niemiec. Zgłosiliśmy swój projekt (Good Morning, Europe) do międzynarodowej bazy EDJ. (https://edl.ecml.at/Events/EventsDatabase/tabid/1772/EventID/19746/language/pl-PL/Default.aspx).
            Były zagadki i kody QR. Nagraliśmy też swój własny filmik promujący naukę języków.
            W trakcie Tygodnia Języków Obcych w naszym paszporcie znalazło się pięć pieczątek.

            2. Piątego listopada ruszyliśmy do Wielkiej Brytanii, gdzie obchodziliśmy Bonfire Night. Korytarze ozdobiła kukła Guya Fawkesa, plakaty i mnóstwo prochu. I tak zdobyliśmy kolejną pieczątkę w naszym paszporcie.

            3. Kolejnym etapem realizacji projektu ‘Paszport Hugona’ był Meksyk. W dniach 28-31 października, uczniowie poznawali tradycje związane z meksykańskim świętem Dia De Los Muertos. Przy okazji odwiedziliśmy też Chiny, Japonię, Wietnam i Nikaraguę.

            4. W ostatnim tygodniu listopada przenieśliśmy się do Stanów Zjednoczonych. Masło orzechowe, popcorn i wyroby Hershey's wirtualnie przeniosły nas za ocean. Oczywiście w paszporcie znalazła się stosowna pieczątka.

            ŚWIAT Z WIZYTĄ U NAS

            Czasem nie musimy się ruszać z ławek, bo świat przyjeżdża do nas...

            1. I tak- od 24 do 30 października gościliśmy koleżanki i kolegów z Ogólnokrajowej Szkoły Polskiej na Węgrzech. Spotykaliśmy się na zajęciach w różnych klasach. Wspólnie spędzaliśmy przerwy, jedliśmy posiłki w szkolnej stołówce, rozmawialiśmy w bibliotece. Uczniowie z Węgier doskonalili swoją znajomość języka polskiego i opowiadali nam o swoim kraju. Na zakończenie otrzymaliśmy węgierskie słodkości i własnoręcznie wykonane pamiątkowe drobiazgi. Paszport Hugona zyskał kolejną pieczątkę.

            2. Natomiast 26 listopada miała miejsce wyjątkowa wizyta, zorganizowana przez Polsko-Portugalską Izbę Gospodarczą. Uczniów odwiedził pan Janusz Andrasz, który dziesięć lat mieszkał w Portugalii. Jest on autorem przewodników oraz licznych artykułów o Portugalii. Prowadzi także blog. Nasz gość przybliżył uczniom historię, kulturę i kuchnię tego kraju.

            3. Następnie, 28 listopada, w Amerykańskie Święto Dziękczynienia, świat zjawił się na Ożarowskiej 69 w osobie Frankee Lyons, stypendystki fundacji Fulbrighta. Frankee, która przyjechała do Polski ze stanu Maryland, prowadziła zajęcia dla naszych uczniów. Opowiadała o USA, pokazywała zdjęcia i odpowiadała na pytania. W ten sposób w Paszporcie Hugona pojawiła się kolejna pieczątka.

            Wszystkie podróże, (te małe i duże :) nie byłyby możliwe bez grona zaangażowanych w projekt osób i instytucji. Paszport Hugona to współpraca nauczycieli wszystkich przedmiotów, dyrekcji, biblioteki, Rady Rodziców, obsługi szkoły, cateringu Szwajcarka, Ambasad, Instytutów, a przede wszystkim uczniów i rodziców.

              
          • więcej
          • Tydzień Amerykański / USA
          • Tydzień Amerykański / USA

          • 11.06.2020 22:02
          • Tydzień Amerykański

            W ramach projektu podróżowania po świecie bez paszportu, w ostatnim tygodniu listopada przenieśliśmy się do Stanów Zjednoczonych.  Na języku angielskim uczniowie klas IV-VIII poznali zwyczaje, tradycje, historię, miasta, kuchnię i mnóstwo innych związanych ze  Stanami zagadnień. Pojawiły się puzzle, quizy i zadania z kodami QR. Uczniowie oglądali też filmy na temat USA. Młodsze klasy poznawały mapę, śpiewały piosenki i wykonywały prace plastyczne. 

            28 listopada, w Amerykańskie Święto Dziękczynienia, odwiedził nas wyjątkowy gość - Frankee Lyons (https://fulbright.edu.pl/amerykanscy-stypendysci/) , stypendystka  fundacji Fulbrighta, która przyjechała do Polski ze stanu Maryland.  Frankee prowadziła zajęcia dla naszych uczniów. W tym dniu, na ozdobionych amerykańskimi flagami i plakatami korytarzach, można było spotkać Myszkę Miki, Statuę Wolności, Indianina, kowboja, barbie, koszykarza, supermena i inne postaci zza oceanu. 

            Tydzień Amerykański był realizowany  w całej szkole. Nauczyciele przedmiotów zarówno humanistycznych jak i ścisłych prowadzili lekcje poruszając tematy związane z USA. Uczniowie poznawali nazwy figur geometrycznych po angielsku, wykonywali prezentacje na temat USA i papierowe orły bieliki oraz pochodnie Statuy Wolności,  poznawali literaturę, geografię i historię Stanów Zjednoczonych. 

            Biblioteka zorganizowała konkurs czytelniczy, stołówka serwowała indyka. Uczniowie byli częstowani amerykańskimi przekąskami i słodyczami. Wielu z nich do gustu przypadło masło orzechowe, inni zajadali się piankami marshmallows. Szkoła pachniała popcornem, po który co przerwę ustawiała się długa kolejka. 

            Serdecznie dziękujemy wszystkim za zaangażowanie. Szczególne podziękowania za pomoc w realizacji projektu należą się  Instytutowi Amerykańskiemu. 

            Za fantastyczną współpracę dziękujemy rodzicom :)

            Słowa wdzięczności kierujemy też do firmy cateringowej Szwajcarka, która w Święto Dziękczynienia specjalnie zmieniła dla nas menu i zaserwowała uczniom indyka, sos kukurydziany i barbecue oraz pyszne muffinki. W tym dniu korzystaliśmy z firmowej maszyny do popcornu a nasze Panie kucharki miały na sobie amerykańskie nakrycia głowy:)

             

          • więcej