„Kubusiowi Przyjaciele Natury”
W tym roku oddział przedszkolny przystąpił do XV edycji ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. Jego celem jest proekologiczna edukacja. Dzięki specjalistycznie przygotowanym materiałom dzieci biorą udział w zajęciach tematycznych, podczas których uczą się troszczyć o środowisko naturalne, poznają podstawowe zasady ekologii i zdobywają wiedzą, dlaczego warto jeść owoce i warzywa oraz jakie są korzyści płynące z ruchu. Najmłodsi uczą się zasad ochrony środowiska, szacunku do roślin i zwierząt, zasad segregacji odpadów i recyklingu, tego skąd biorą się zmiany klimatyczne oraz właściwego odżywiania, gospodarowania pieniędzmi czy aktywnego spędzania czasu w zgodzie z naturą.
„100 języków dziecka”
Loris Malaguzzi
Dziecko składa się ze stu. Ma sto języków sto rąk sto myśli sto sposobów w jaki myśli, bawi się i mówi.
Sto – zawsze sto rodzajów słuchania, dziwienia się i kochania. Sto radosnych sposobów na śpiewanie i rozumienie, na odkrywanie stu światów, na swobodne wymyślanie stu światów, na marzenie o stu światach.
Dziecko ma sto języków i sto i sto i sto. Dziewięćdziesiąt dziewięć z nich jednakże zostają mu ukradzione, ponieważ szkoła i otoczenie oddzielają jego głowę od ciała.
Każą mu: myśleć bez rąk, tworzyć bez głowy, słuchać i nic nie mówić, rozumieć bez radości, kochać i dziwić się tylko w czasie Wielkanocy i Bożego Narodzenia.
Każą mu: odkrywać świat dawno już odkryty. Dziewięćdziesiąt dziewięć ze stu zostają mu ukradzione.
Mówią mu: zabawa i praca, rzeczywistość i fantazja, nauka i wyobraźnia, niebo i ziemia, rozsądek i marzenie są rzeczami, które nie pasują do siebie.
Mówią mu krótko i zwięźle, że nie ma stu języków.
Dziecko jednak mówi: A gdyby tak było sto.
( z książki "Uchwycić Żywioł"- Ken Robinson)
W naszym oddziale przedszkolnym robimy wszystko, aby nasi wychowankowie nie zatracili tych stu niezwykłych cząstek siebie, języków, stu, znanych tylko im sposobów na poznawanie i pojmowanie świata.
W codziennej pracy dydaktyczno - wychowawczej wykorzystujemy różnego rodzaju metody i techniki poparte rzetelnymi autorytetami naukowymi. Korzystamy między innymi
z elementów:Programu Twórczego Rozwiązywania Problemów w Praktyce autorstwa
dr Moniki Just i mgr Teresy Kosiarek;Edukacji przez ruch dr Doroty Dziamskiej;
Metody Dobrego Startu prof. Marty Bogdanowicz.
Realizujemy innowację pedagogiczną z zakresu edukacji matematycznej w oparciu
o autorski program " Dziecięca Matematyka " prof. Edyty Gruszczyk - Kolczyńskiej.Realizowana przez nas edukacja i wychowanie odbywa się nie tylko wewnątrz szkoły, dbamy o to aby dzieci miały częsty i wartościowy kontakt z kulturą, sztuką, przyrodą.
Co najmniej dwa razy w miesiącu udajemy się na różnego rodzaju wycieczki. Co tydzień dzieci z naszego oddziału przedszkolnego uczestniczą w zajęciach z cyklu rekonstrukcje historyczne.Naszym priorytetem jest nauczenie dzieci samodzielności, odwagi w myśleniu
i działaniu. Niezmiernie istotnym elementem każdych zajęć staje się ćwiczenie umiejętności nie tylko, pracy w parze, grupie, zespole, ale również rozmowy, wymiany myśli, dyskusji, wzajemnego wspierania się dzieci, wspólnego uczenia się i dzielenia się wiedzą. A w tym wszystkim towarzyszy nam świetna zabawa i w ten sposób wspólna nauka przez spotkanie
z zabawą staje się przyjemnością.PREZENTACJA NASZEGO ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO. ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA VIDEO