• #TwojedaneTwojasprawa

• Europejski Dzień Ochrony Danych Osobowych

• 28.01.2020 19:50
          • Europejski Dzień Ochrony Danych Osobowych został ustanowiony przez Komitet Ministrów Rady Europy na dzień 28 stycznia, który przypada w rocznicę sporządzenia Konwencji 108 Rady Europy w 1981 r. w sprawie ochrony osób w zakresie zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych. W tym roku obchodziliśmy go po raz 14. Warto wiedzieć, że wspomniana konwencja jest najstarszym aktem prawnym o zasięgu międzynarodowym, regulującym  zagadnienia związane z ochroną danych osobowych.

W tym roku do obchodów włączyła się również nasza szkoła.

Wychowawcy na godzinach wychowawczych rozmawiali z uczniami na temat danych osobowych. Prezentowali różnorodne materiały na temat RODO oraz angażowali uczniów do pracy w grupach, która polegała na określaniu, które informacje należą do danych osobowych, a które nie.

Nauczyciele plastyki i techniki na swoich lekcjach realizowali projekty związane z ochroną danych osobowych, odpowiednio - plakaty dotyczące bezpieczeństwa danych osobowych oraz pracę techniczną - "Gang robociaków".

Nauczyciele języka angielskiego przeprowadzili w kilku klasach lekcje dotyczące słownictwa na temat komputerów i Internetu.

Nauczyciel informatyki przeprowadził w swoich klasach quizy multimedialne (kahoot i bamboozle) stworzone przez jednego z uczniów.

Szkolne korytarze opanowane zostały przez kody QR. Zadanie uczniów polegało na skanowaniu kodów, które kryły pytania dotyczące RODO oraz udzielenie poprawnych odpowiedzi.

PAMIĘTAJ:

• Nie podawaj swoich danych osobowych przez telefon.
            • Nigdy nie pożyczaj nikomu dokumentu.
            • Nie zgadzaj się na kopiowanie swojego dokumentu tożsamości.

LINKI do materiałów dotyczących RODO, stworzone przez uczniów i nauczycieli SP 148:

Poniżej link do zdjęć:

Fotorelacja z Europejskiego Dnia Ochrony Danych Osobowych
          • X edycja programu "Twoje dane - Twoja sprawa"

• 06.05.2020 13:48
          • W roku szkolnym 2019/2020 bierzemy udział w X edycji programu "Twoje dane - Twoja sprawa". Program realizowany jest od 2009 r. pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka oraz Ministra Edukacji Narodowej w celu podniesienia kompetencji nauczycieli oraz kształtowania świadomych i odpowiedzialnych postaw wśród uczniów. Jest skierowany do tych, którzy uważają, że odpowiednia wiedza i kształtowanie nawyków w obszarze ochrony prywatności i danych osobowych umożliwi dzieciom i młodzieży odpowiedzialne i bezpieczne funkcjonowanie we współczesnym świecie.
          • OGÓLNOPOLSKI PROGRAM EDUKACYJNY

• 12.11.2019 20:49
          • OGÓLNOPOLSKI PROGRAM EDUKACYJNY

PREZESA URZĘDU OCHRONY DANYCH  OSOBOWYCH

TWOJE DANE – TWOJA SPRAWA”

Podniesienie kompetencji pedagogów i nauczycieli oraz edukowanie dzieci   i młodzieży,  jak  mają  chronić  dane  osobowe  zarówno  w  realnym,  jak i w cyfrowym świecie, to główne cele ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Twoje dane – Twoja sprawa. Skuteczna ochrona danych osobowych. Inicjatywa edukacyjna skierowana do uczniów i nauczycieli”.

Organizatorem programu jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Realizowany nieprzerwanie od 2009 r. pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej i Rzecznika Praw Dziecka.

Systemowa edukacja w całej Polsce

Program „Twoje dane – Twoja  sprawa” – skierowany do szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz ośrodków doskonalenia zawodowego nauczycieli – jest systemowym projektem realizowanym na skalę ogólnopolską.

Jednym z bardzo ważnych priorytetów Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych jest edukacja. Zgodnie z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych osobowych (RODO) organ nadzorczy ma za zadanie upowszechniać w społeczeństwie wiedzę o ochronie danych osobowych ze szczególnym uwzględnieniem działań skierowanych w tym zakresie do dzieci.

Szczegółowe informacje o programie: https://uodo.gov.pl/pl/p/tdts