• #TwojedaneTwojasprawa

• Europejski Dzień Ochrony Danych Osobowych

• 28.01.2020 19:50
        • Europejski Dzień Ochrony Danych Osobowych został ustanowiony przez Komitet Ministrów Rady Europy na dzień 28 stycznia, który przypada w rocznicę sporządzenia Konwencji 108 Rady Europy w 1981 r. w sprawie ochrony osób w zakresie zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych. W tym roku obchodziliśmy go po raz 14. Warto wiedzieć, że wspomniana konwencja jest najstarszym aktem prawnym o zasięgu międzynarodowym, regulującym  zagadnienia związane z ochroną danych osobowych.

W tym roku do obchodów włączyła się również nasza szkoła.

Wychowawcy na godzinach wychowawczych rozmawiali z uczniami na temat danych osobowych. Prezentowali różnorodne materiały na temat RODO oraz angażowali uczniów do pracy w grupach, która polegała na określaniu, które informacje należą do danych osobowych, a które nie.

Nauczyciele plastyki i techniki na swoich lekcjach realizowali projekty związane z ochroną danych osobowych, odpowiednio - plakaty dotyczące bezpieczeństwa danych osobowych oraz pracę techniczną - "Gang robociaków".

Nauczyciele języka angielskiego przeprowadzili w kilku klasach lekcje dotyczące słownictwa na temat komputerów i Internetu.

Nauczyciel informatyki przeprowadził w swoich klasach quizy multimedialne (kahoot i bamboozle) stworzone przez jednego z uczniów.

Szkolne korytarze opanowane zostały przez kody QR. Zadanie uczniów polegało na skanowaniu kodów, które kryły pytania dotyczące RODO oraz udzielenie poprawnych odpowiedzi.

PAMIĘTAJ:

• Nie podawaj swoich danych osobowych przez telefon.
          • Nigdy nie pożyczaj nikomu dokumentu.
          • Nie zgadzaj się na kopiowanie swojego dokumentu tożsamości.

LINKI do materiałów dotyczących RODO, stworzone przez uczniów i nauczycieli SP 148:

Poniżej link do zdjęć:

Fotorelacja z Europejskiego Dnia Ochrony Danych Osobowych