Wyjście klasy 3p do Manufaktury cukierków
Dwudniowa wycieczka Szlakiem Piastowskim/ IV a,b
5 i 6 czerwca 2023 roku gościliśmy w Wielkopolsce. Pierwszego dnia zwiedziliśmy Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji. Zgromadzony w skansenie tabór kolejowy bardzo nas zainteresował. Mogliśmy wejść do wagonów i lokomotyw, przestawiać zwrotnice i obrotnicę, podziwiać ręczne drezyny. W pobliskich ruinach gotyckiego zamczyska zaintrygowały nas naturalnych rozmiarów machiny oblężnicze. W Muzeum Archeologicznym w Biskupinie oglądaliśmy rekonstrukcje historycznej osady, poznawaliśmy zwyczaje i warunki życia, żyjących tam kiedyś ludzi. Dowiedzieliśmy się, czym zajmował się kiedyś mincerz i jak wybijano denary Bolesława Chrobrego.
Drugiego dnia pojechaliśmy do Gniezna, do Muzeum Początków Państwa Polskiego i do Katedry Gnieźnieńskiej, miejsca koronacji pierwszych polskich królów. Skarbiec Muzeum Archidiecezjalnego zwiedzaliśmy z mapą, szukaliśmy eksponatów i udzielaliśmy odpowiedzi na pytania. To były ciekawe lekcje historii, dzięki wycieczce lepiej ją rozumiemy.
51
Jajo w sieci/ kl IVa i IVb
We wtorek, 13 czerwca 2023 roku klasy - 4a i 4b udały się do Mazowieckiego Instytutu Kultury. Uczniowie obejrzeli spektakl o konsekwencjach nadmiernego, nieograniczonego, wymykającego się spod kontroli, obcowania dzieci z cyberprzestrzenią. Bohaterki przedstawienia - przyjaciółki Werka i Nula - uświadomiły widzom negatywne skutki przebywania w wirtualnym świecie gier, Internetu, portali społecznościowych i skłoniły do przemyśleń. Czy nasi uczniowie zobaczyli w tym spektaklu siebie?
Poznaj Polskę- wycieczka klas I-III
13 czerwca uczniowie klas I-III wyruszyli na wycieczkę dofinansowaną przez rządowe przedsięwzięcie Ministra Edukacji Narodowej „Poznaj Polskę” do Łowicza, Arkadii i Nieborowa. Dzieci zwiedziły Muzeum w Łowiczu, Park Romantyczny w Arkadii oraz Zespół Pałacowo- Parkowy w Nieborowie. Dodatkową atrakcją była wizyta w Stajni u Kowala, w której zostały przygotowane niesamowite atrakcje: przejażdżki konne, strzelanie z łuku, przejażdżki wagonikami, przejazd wozem po Puszczy Bolimowskiej. Po wyczerpującym dniu wszyscy szczęśliwi wrócili do domu.
50
Tydzień Konstytucyjny/ 6a
W środę 7 czerwca gościliśmy w naszej szkole Panią Martę Kożuchowską-Warywodę, sędzię Sądu Rejonowego dla Warszawy-Woli oraz prezeskę Fundacji Edukacji Prawnej Iustitia. Spotkanie z uczniami klasy 6a odbyło się w ramach 10 edycji Tygodnia Konstytucyjnego, który odbywa się w szkołach w całej Polsce. Nasza szkoła uczestniczy w tym wydarzeniu już po raz czwarty. Celem akcji jest pokazywanie w przystępny i interesujący sposób, że problematyka konstytucyjna ma bezpośredni wpływ na codzienne życie każdego z nas oraz promowanie świadomego obywatelstwa i zachęcanie młodych ludzi do większego zainteresowania się sprawami publicznymi. Głównym tematem spotkania były prawa człowieka, prawa ucznia oraz zagadnienia związane z odpowiedzialnością prawną nieletnich.
Dziękujemy pani sędzi za przyjęcie zaproszenia do naszej szkoły i czekamy na kolejne spotkanie za rok.
Lekcja historii/ Polin & 7PU
Dzisiaj, z klasą 7pu uczestniczyliśmy w lekcji historii organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Dowiedzieliśmy się czym było getto żydowskie, dlaczego powstało i jak się zakończyło.
Spacerowaliśmy szlakiem starego getta, próbując znaleźć ślady ciągle żywej historii.
Porównywaliśmy stare zdjęcia Warszawy do obecnych miejsc, w których przebywamy.
Udało nam się znaleźć również murale upamiętniające historię Żydów polskich.
Po spacerze, zatrzymaliśmy się w Parku Krasińskich, aby odetchnąć i podziwiać przepiękna naturę
6
Dzień Dziecka w SP148🥳
W czwartek hucznie obchodziliśmy Dzień Dziecka.
Zaczęliśmy tańcami i zabawami z animatorem zabaw.
Utalentowana artystka robiły dzieciakom piękne malunki na buziach.
Starsze dzieciaki uczyły się robić grafitti.
Odbył się turniej piłki nożnej, w którym wszyscy mogli zmierzyć swoje siły na boisku.
1 miejsce zajęła 2a
2 miejsce - 1a
3 miejsce - 3p
W kategorii klas 4-8:
1 miejsce - nauczyciele :)
2 miejsce - 8a
3 miejsce - 7a
Największą atrakcją okazała się fotobudka, w której i dzieci i nauczyciele mogli robić sobie pamiątkowe zdjęcia.
Dziękujemy wszystkim za wspólnie spędzony czas. Przede wszystkim Radzie Rodziców, za zorganizowane takiego wspaniałego wydarzenia.
... a wszystkim dzieciom jeszcze raz życzymy wszystkiego najlepszego!
39
Ławki tematyczne
Pamiętacie ławkę z angielskimi słówkami, którą uczniowie 8a pomalowali we wrześniu? Postanowiliśmy wyczarować jeszcze dwie:) Po trzech dniach wspólnych działań możemy zaprezentować ławki poświęcone historii (daty) i językowi polskiemu (lektury).
Zapraszamy do relaksu na słońcu i nauki w tym samym czasie:)
Dziękujemy za zaangażowanie uczniom z klas: 6a, 6p, Gabrysi z 7a, 7pu, 8a, 8b oraz Zuzi z 8c
Sigma - wręczenie dyplomów
29 maja br., odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów i nagród 132 laureatom Międzyszkolnego Konkursu Matematycznego SIGMA 2022/2023.
- kl.4 – 19 laureatów
- kl.5 – 23 laureatów
- kl.6 – 8 laureatów
- kl.7 – 34 laureatów
- kl.8 – 48 laureatów
Dziękujemy wszystkim, którzy podjęli wyzwanie i wzięli udział w konkursie.
Zwycięzcom gratulujemy pomysłowości oraz wytrwałości w pracy i życzymy dalszych sukcesów.
Warsztaty mydlarskie/ 1a, 2a
Warsztaty mydlarskie w klasie 1a i 2a. Podczas warsztatów dzieci poznały sposób wykonywania mydła z brył glicerynowych. Pod kierunkiem wychowawców wykonały mydełka o różnych kształtach, zapachach i kolorach. Ta lekcja nie tylko była okazją do świetnej zabawy, ale również rozwijała nasze zdolności manualne i wyobraźnię.
15
Dzień Dziecka
DZIEŃ DZIECKA
W następny czwartek 1 czerwca, zapraszamy na festyn z okazji Dnia Dziecka
Plan na dzień, wygląda następująco:
Klasy 0-3 - zaczynają po 1 lekcji, od 9 do 12.
Klasy 4-8 - zaczynają po 2 lekcji, od 10 do 13.
Turniej piłki nożnej:
Klasy 0-3 od 9:00 do 10:30
Klasy 4-8 od 10:30 do 12:00
Wszystkie zabawy, warsztaty i atrakcje będą dostępne od 9 do 13
Serdeczne podziękowania dla Rady Rodziców za zorganizowanie festynu dla naszych uczniów
Toruń, klasy V-VI
Wycieczka klas 5a i 6a do Torunia, rozpoczęła się wczesnym rankiem, ale to nie popsuło nam humorów
W Toruniu zwiedziliśmy najciekawsze zakątki miasta, o których pięknie opowiadała nam Pani przewodnik
U Toruńskich Partaczy każdy wykonał swój ozdobny piernik. W pracowni Małej Chemi po raz pierwszy uczestniczyliśmy w wybuchowych doświadczeniach oraz pełnych pokazach ognia
Podróże kształcą, doświadczyliśmy tego na własnej skórze
22
Spotkanie autorskie/ p. Marcin Kozioł
Tradycją Tygodnia Bibliotek w naszej szkole są spotkania autorskie. Dziś gościliśmy jednego z najpopularniejszych pisarzy dla dzieci i młodzieży - pana Marcina Kozioła, wieloletniego dyrektora National Geographic Polska, podróżnika
Uczniowie klas 0-3 poznali psy wybitnych Polaków oraz dokonania ich właścicieli. Podczas emocjonującego spotkania, urozmaiconego projekcjami, zdjęciami, filmikami oraz animacjami, okazało się, że w naszych domach mamy podobnych czworonożnych przyjaciół, co Chopin, Sienkiewicz czy Piłsudski
Starsi uczniowie z klas 4-6 rozmawiali z pisarzem o wynalazcy Nikoli Tesli, nazywanym "władcą piorunów" - bohaterze lektury uzupełniającej "Skrzynia Władcy Piorunów". Poznali pojęcia, takie jak: synestezja czy cewka Tesli oraz z pomocą pana Marcina przeprowadzili własne eksperymenty z prądem. To było naprawdę elektryzujące spotkanie!
Na koniec każdego spotkania nie mogło zabraknąć wspólnych zdjęć, rozmów oraz imiennych dedykacji na zakupionych książkach
Wszystkich uczestnikom życzymy dobrej lektury!
23
Pracowni u Hugona/ Drama dla najmłodszych
Za nami ostatnie w tym roku szkolnym warsztaty w "Pracowni u Hugona" pt. "Drama dla najmłodszych- zajęcia teatralne".
Czy każdy może być aktorem? Jakie umiejętności posiada aktor? Gdzie pracuje? Na te i inne pytania staraliśmy się poznać odpowiedzi na początku naszego spotkania. Następny krok to przygotowanie do roli. Tu niezbędna była gimnastyka ciała i języka, naśladowanie emocji i ćwiczenie dykcji. Gotowi i zwarci, mali aktorzy podzielili się na role, wybrali rekwizyty, kostiumy i odegrali przedstawienie pt. "Smoki i księżniczki". Wszystko to, pod czujnym okiem autora sztuki oraz reżysera spektaklu- p. Olgi Pardy:) Na koniec chwila na ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne.
Zakończyliśmy cykl warsztatów, wręczając uczestnikom dyplomy i upominki.
Zapraszamy do nas ponownie jesienią!
"Opera w kadrze" w Teatrze Narodowym/5a
Klasa 5a, wzięła udział w warsztatach "Opera w kadrze" w Teatrze Narodowym
Uczniowie zapoznali się z pierwszym aktem opery "Czarodziejski flet", poznali zawody ludzi, którzy pracują w Teatrze. Wysłuchali najbardziej znane arie Czarodziejskiego Fletu w wykonaniu śpiewaków operowych, którzy zamienili się w dyrygentów i poprowadzili chór stworzony z uczestników warsztatów. Każdy z uczniów przez krótką chwilę mógł zostać wykonawcą fragmentu arii Papageno. Uczniowie otrzymali biografię Stanisława Moniuszki, najbardziej znanego polskiego kompozytora oper.