Niestandardowa powtórka z gadów w klasie 6p z wykorzystaniem długopisów 3D.
Muzeum Azji i Pacyfiku/ 5a
Klasa 5a odwiedziła Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka
Uczniowie poznali wiele ciekawostek na temat Rapa Nui, czyli Wyspy Wielkanocnej. Każdy wykonał swoją Moai - charakterystyczną dla tej wyspy postać z kamienia. My wykonaliśmy je z gliny
Zwiedziliśmy też wystawę prezentującą piękne stroje, biżuterię, naczynia domowe, broń... charakterystyczne dla tej części świata.
12
Europejski Tydzień Szczepień
Nasz szkoła dołączyła do Europejskiego Tygodnia Szczepień przypadający w terminie 24-30 kwietnia. To dobry moment, aby włączy się w coroczną akcję informacyjną. W związku z tym przekazujemy Państwu informacje dotyczącą szczepień na ,m.in. krztusiec czy odrę. Prosimy o zapoznanie się.
Ulotki są w języku polskim i ukraińskim:
Wirtuozeria/ 7pu
Dzisiaj, klasa 7pu, brała udział w koncercie jazzowym i lekcji muzyki „Wirtuozeria”, organizowanym przez Mazowiecki Instytut Kultury.
Posłuchaliśmy Mozarta, Bacha, Chopina, Beethovena w formie klasycznej i jazzowej. Wspaniały koncert w wykonaniu Filipa Wojciechowskiego, Pawła Pańtę, Piotra Biskupskiego! Bardzo dziękujemy!
Następnie udaliśmy się na spacer wzdłuż miejsc upamiętniające wydarzenia związane z historią Żydów w Polsce.
2
Las Bemowski/ 1a
28 kwietnia klasa 1a odwiedziła Las Bemowski. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się jakie zwierzęta można spotkać w warszawskich lasach. Zastanawiali się jakie działania człowieka mogą pomóc, a jakie zaszkodzić mieszkańcom lasu. Jakie konflikty mogą się pojawić w relacji człowiek- zwierzęta i jak im zapobiec.
8
3 maja
3 maja, niezwykle ważna data w historii Polski, data uchwalenia Kostytucji.
W tym dniu, 232 lata później, do naszej szkoły przybyli przedstawiciele Prezydenta Warszawy oraz Koalicji Obywatelskiej, by pod pomnikiem naszego patrona, Hugona Kołłątaja złożyć wieńce w hołdzie jednemu z ojców Majowej Konstytucji.
Dzień Patrona w naszej szkole
Maj jest szczególnym miesiącem w historii Polski. W jego pierwszych trzech dniach obchodzone są trzy święta narodowe: Święto Pracy, Święto Flagi i Święto Konstytucji 3 Maja.
Jest to też szczególny czas dla naszej szkoły, której patronem jest Hugo Kołłątaj, współtwórca Konstytucji. Z tej okazji zorganizowaliśmy Dzień Patrona, podczas którego wszystkie nasze aktywności odnosiły się do wydarzeń sprzed 232 lat. Uroczystości rozpoczęliśmy od przedstawienia, za pomocą którego klasa 5a wraz z zaproszonymi starszymi koleżankami i kolegami, przybliżyła nam pojęcie Konstytucji oraz okoliczności jej uchwalenia. Było to możliwe, dzięki odnalezieniu w Parku Moczydło, starej lunety czasu, która w magiczny sposób przeniosła uczniów w sam środek wydarzeń 3 maja 1791 roku.
Następnie uczniowie klas 4 wyszukiwali w internecie ciekawostki związane z działalnością Hugona Kołłątaja i rysowali piękne plakaty.
Klasy 5-8 tworzyły mapę życia naszego patrona, to znaczy na wyznaczonych wcześniej tablicach, zawieszali dekoracje związane z wylosowanymi miastami, gdzie żył i działał Hugo.
Wiele emocji dostarczyły uczniom, lubiane przez nich quizy na platformie wordwall i kahoot, na temat Konstytucji 3 Maja, biografii Kołłątaja oraz organizacji naszej szkoły.
Klasy 1-3 uczestniczyły w warsztatach plastycznych, podczas których wykonali piękne kotyliony w narodowych barwach oraz inne patriotyczne rysunki. Na długo w pamięci uczniów pozostanie emocjonujące spotkanie z Hugonem Kołłątajem. Młodsi uczniowie mieli do patrona wiele pytań i wykazali się dużą znajomością jego biografii. Na koniec tego miłego spotkania dzieci otrzymały pamiątkowe ołówki.
Pomiędzy różnymi aktywnościami, chętni uczniowie głosowali na podobiznę Hugona oraz hasła promujące szkołę. Liczenie głosów trwa.
Mimo niesprzyjającej pogody, dzień patrona zakończyliśmy rozgrywkami sportowymi na boisku szkolnym, w których wzięli udział najodważniejsi sportowcy sposród uczniów i kadry pedagogicznej.
Dziękujęmy wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację tego dnia: nauczycielom, wychowawcom, uczniom oraz Radzie Rodziców.
22
"Być jak król"/ Pracownia u Hugona
W przeddzień majówki, w Pracowni u Hugona odbyły się warsztaty historyczne "Być jak król", podczas których najmłodsi uczestnicy mogli poczuć się prawdziwym monarchą lub monarchinią. W tym celu dzieci, z pomocą mam, zrobili dla siebie papierowe korony. Następnie nauczyli się jakie ukłony składają mężczyźni, a jakie kobiety stając przed obliczem króla, w jaki sposób ściskamy dłoń władcy oraz zapamiętali, że nie wolno odwracać się tyłem do panującego. Dzieci poznały jak nazywają się insygnia królewskie oraz co składa się na królewski strój. Znaleźli się również śmiałkowie, którzy przebrali się za władcę i zasiedli na przygotowanym tronie. Na koniec ułożyliśmy wspólnie patriotyczne domino oraz ćwiczyliśmy dykcję powtarzając bardzo trudne łamańce językowe ze słowem "król".
7
"Jajo w sieci" kl 3a i 5a
W dniu dzisiejszym klasa 3a i 5a odwiedziła Mazowiecki Instytut Kultury. Tym razem przyszliśmy na spektakl JAJO W SIECI. Oj co tam się działo... Duże, kolorowe, świecące jajo, znikający bohaterowie, postacie z gier na scenie... Główni bohaterowie przedstawienia powinni być z nas dumni, bo oczy to my naprawdę mieliśmy wpatrzone w nich a nie w ekran telefonu. Ciekawe, czy tak nam zostanie na dłuzej...realny świat czeka!
2
Pracownia u Hugona - Rytmika dla smyka
13.04 w Pracowni u Hugona odbyły się zajęcia pt. "Rytmika dla smyka". Poprzez śpiew, taniec, grę na instrumentach, ćwiczenia oddechowe, intonacyjne, ruchowe i zabawy przy muzyce, dzieci przystosowywały się do lepszego funkcjonowania emocjonalnego, intelektualnego i fizycznego w przyszłości. Maluchy bardzo aktywnie angażowały się we wszystkie ćwiczenia. Z zapałem i radością dzieci uczyły się piosenki oraz oddawali się zabawie podczas gry na instrumentach.
Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP/ 4a
Do swojego zakłady pracy zaprosił nas tata Stasia, za co serdecznie dziękujemy. Mieliśmy możliwość zobaczenia najnowszych robotów do zadań specjalnych, których używa się w policji, wojsku i innych służbach, dbających o nasze bezpieczeństwo. Mogliśmy też takim robotem sterować, to była świetna zabawa. Jednak w rzeczywistości, gdy roboty wykonują swoja pracę, to nie ma nic wspólnego z zabawą. Bardzo podobał nam się też „spektakl tańczących tarcz” na strzelnicy, symulujący warunki bojowe.
18
Akcja "Żonkile" i lekcje historii
W mijającym tygodniu uczniowie naszej szkoły włączyli się w akcję społeczno-edukacyjną Żonkile, organizowaną w ramach programu "Nie bądź obojętny. 80 rocznica powstania w getcie warszawskim" przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Celem zajęć było:
🌼 poznanie podstawowych informacji na temat II wojny światowej
🌼 zdobycie wiedzy na temat powstania w getcie warszawskim
🌼 poznanie historii Marka Edelmana
🌼 zachęcenie do refleksji na temat pomagania i roli przyjaźni w radzeniu sobie z trudnościami
🌼 rozwijanie umiejętności interpretacji tekstów kultury
Co zrobiliśmy?
🌼 wysłuchaliśmy słuchowisk: "Prawdziwi przyjaciele" Marcina Szczygielskiego oraz "Takich dwóch, jak nas trzech" Katarzyny Ryrych
🌼 obejrzeliśmy animację "Zdążyć przed Panem Bogiem" Hanny Krall
🌼 rozmawialiśmy o przyjaźni, miłości, bezpieczeństwie i pomocy drugiemu człowiekowi
🌼 usystematyzowaliśmy wiedzę historyczną na temat powstania w getcie warszawskim
🌼 wykonaliśmy papierowe żonkile - symbole powstania i całej akcji
🌼 przygotowaliśmy dekorację o tym wydarzeniu na korytarzu szkolnym3
Bajeczni Adwokaci/ spotkanie w klasach 1-3
Uczniowie klas 1-3 wzięli dzisiaj udział w ogólnopolskiej akcji „Bajeczni Adwokaci”, organizowanej przez Fundację Adwokatury. Celem przedsięwzięcia jest upowszechnianie wiedzy o zawodzie adwokata oraz propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. W ramach tego wydarzenia, do naszej szkoły przyjechał wyjątkowy gość – Pan Przemysław Rosati, adwokat, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, aby przeczytać dzieciom książkę „Leśne przygody Misia Adwokata”. Uczniowie poznali Misia Adwokata, który niósł pomoc mieszkańcom bajkowego lasu. Pomagał wszystkim, bez wyjątku, nawet wilkowi, na którego ktoś zastawił pułapkę i oskarżył o popełnienie poważnych przestępstw.
Nasz Gość nie tylko przeczytał książeczkę, ale także przyniósł togę i opowiedział o wykonywanym przez siebie zawodzie. Dzieci reagowały spontanicznie, zadawały wiele pytań, a najbardziej zafascynowała je adwokacka toga. Kto wie, może dzięki temu spotkaniu, ktoś z nich również zostanie adwokatem i będzie pomagał innym?
1
Muzyczna Warszawa/ warsztaty w 5a
Warsztaty muzyczne w klasie 5a w ramach projektu - Edukuj z antropologią- realizowane przez Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna im. Witolda Dynowskiego. Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna
" Co łączy Niemena, Lady Pank i Fogga? Każdy z nich śpiewał o Warszawie, którą znał i z którą był związany. Teksty piosenek mogą stanowić doskonałe źródło wiedzy o historii, zmianach przestrzennych czy atmosferze miasta. Pokazują też realia, w którym przyszło żyć ich twórcom. W czasie warsztatów uczniowie poznali historię stolicy i jej muzyczny klimat ukryte w tekstach piosenek – zarówno tych dawnych, powstałych w międzywojniu, jak i tych zupełnie współczesnych. Nie zabrakło czasu na poznanie sylwetek czołowych przedstawicieli piosenki warszawskiej i rozmowę o roli piosenki w kulturze i życiu każdego z nas"
Szkolny zwierzyniec
Chcielibyśmy przedstawić Państwu naszych szkolnych towarzyszy:) W pracowni biologicznej or w sali 211 można spotkać: patyczaki, ślimaki, straszyki diabelskie, mrówki, rybki, kolorowe krewetki akwariowe oraz ulubieńców naszych uczniów - dwa chomiki dżungarskie (które mają mnóstwo imion, w zależności od klasy).
* Duża część szkolnego mini zoo (zwierzątka, pokarm i wyposażenie) zostały sfinansowane ze zbiórki na kiermaszu Św. Patryka. Dziękujemy:)
Piotruś i Hela w krainie emocji/ 4a,4b
Klasy 4a i 4b, brały dzisiaj udział w wyjątkowym wydarzeniu w Wolskie Centrum Kultury.
Obejrzeliśmy spektakl „Piotruś i Hela w krainie emocji”, dzieło artystów z Teatru Kwatera.
Spektakl jest nie tylko pięknym widowiskiem, ale porusza tematy emocji, tak bliskie nam wszystkim.
Przedstawia połączenie świata rzeczywistego ze światem baśniowym. Widz na samym początku poznaje rodzeństwo - Piotrusia i Helę, w ich własnej codzienności, która bywa czasem niełatwa. W wyniku tych perypetii napotykają na swojej drodze Wróżkę i Lisa, którzy wprowadzają ich w baśniowy świat. Wróżka reprezentuje Krainę Emocji, natomiast Lis Krainę Tłumienia Emocji.
Na tym polu rozegra się walka dobra ze złem. Nasi uczniowie mieli możliwość przyjrzenia się z bliska emocjom, które towarzyszą nam każdego dnia.