24 marca do Pracowni u Hugona po raz kolejny zawitały przedszkolaki. Z okazji Dnia Teatru, dzieci miały możliwość poznać "teatrzyk ukryty w drewnianej skrzyneczce"- teatrzyk kamishibai. Następnie, z małą pomocą naszych starszych uczniów, wykonali drewniane pacynki.
Pozarządownik
Szkolny samorząd przystąpił do projektu Pozaorządownik organizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO). Podczas projektu będziemy uczyć się o organizacjach pozarządowych: czym są, dlaczego funkcjonują, jakie korzyści można osiągnąć dzięki współpracy z NGO.
W planach mamy odnalezienie organizacji, z którą nawiążemy długotrwałą współpracę, tak aby rozwijać swoje umiejętności i zdobywać nowe. w świat organizacji pozarządowych.
Podczas pierwszego spotkania z Panią Julianną z Fundacji Pole Dialogu, zostaliśmy wprowadzeni w świat organizacji pozarządowych. Podczas drugiego spotkania korzystając z "Gry w Zmianę", uczyliśmy się różnorodnych organizacji pozarządowych, a także wybieraliśmy, tą z którą chcielibyśmy zacząć współpracę.
Kwietniowy Pokaz Mody
Zapraszamy na kwietniowy pokaz mody. 1 kwietnia w dzień Prima Aprilis zachęcamy do kreatywności w ubiorze. Im więcej kolorów i oryginalności tym lepiej.
W piątek na wybranych lekcjach zapraszamy na pokaz mody, na których będziecie mogli zaprezentować swoje kreacje. (jeżeli będzie ciepło na boisku, jeżeli zimniej przeniesiemy się na salę gimnastyczną).
Pracownia u Hugona - Rytmika dla smyka
W czwartek 17.03.2022 r. odbyły się zajęcia muzyczno-ruchowe dla dzieci z okolicznych przedszkoli.
Poprzez śpiew, taniec, grę na instrumentach, ćwiczenia oddechowe, intonacyjne, ruchowe i zabawy przy muzyce, dzieci przystosowywały się do lepszego funkcjonowania emocjonalnego, intelektualnego i fizycznego w przyszłości.
Wspólne działanie w tańcu i w zadaniach stawianych na rytmice, rozwijało w dzieciach pozytywne zachowania i współdziałanie w grupie. Oprócz maluchów, które bardzo aktywnie angażowały się we wszystkie ćwiczenia, również Rodzice chętnie współpracowali i z zainteresowaniem oddawali się śpiewom i zabawie przy piosence o Jeżyku.
Zapraszamy na kolejne warsztaty: Teatrzyk Kamishibai.
Dzień Św. Patryka
17 marca obchodziliśmy w szkole Dzień Św. Patryka. Nauczycielki języka angielskiego oraz religii wspólnymi siłami pokolorowały ten dzień na zielono.
Na szkolnym kiermaszu zebraliśmy łącznie 347zł! Serdecznie dziękujemy za zakupy. Nie udałoby się to, gdyby nie przepyszne wypieki od naszych uczniów i nauczycieli. Dziękujemy Łucji z 7c za własnoręcznie robione lizaki i markizy, Lenie z 6c za babeczki, Amelce z 6c za pyszną galaretkę, Pani Ewie Biskupek za przygotowanie ciasteczek koniczynek, Pani Karolinie za pyszne kolorowe babeczki, Pani Ewie Dudzińskiej za podrzucenie nam zielonych napojów i łakoci.
W tym dniu odbyło się także głosowanie w konkursie klas 0-III na kapelusz Leprechauna. Z przyjemnością ogłaszamy zwycięzców:
Miejsce I : Nikodem z kl 3b (kapelusz nr 4)
Miejsce II: Filip z kl 1a (kapelusz nr 2)
Miejsce III: Marysia z kl 3a (kapelusz nr 3 )
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie!
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji. Jest i fotobudka i przebrania, gry i quizy związane z tym irlandzkim świętem, są ukryte po całej szkole skrzaty, za znalezienie których czekała słodka nagroda.
30
Kuchnia molekularna - chemiczne spaghetti i żelki
Kuchnia molekularna łączy chemię, fizykę i jedzenie w jednym garnku. Nie jesteśmy specjalistami w tej dziedzinie i nie zaprezentujemy Wam dziś lodów bekonowych czy jadalnej folii. Zaczynamy od czegoś prostszego. Przy okazji zapewniamy, iż kuchnia ta jest całkowicie bezpieczna i zdrowa mimo, iż może się kojarzyć z czymś chemicznym. Termin kuchnia molekularna powstał w 1988 roku. Stworzyli go węgierski fizyk Nicholas Kurti oraz francuski chemik Herve This. Całość wywodzi się od słowa molekuła czyli cząsteczka. Podstawowymi technikami stosowanymi w kuchni molekularnej są sferyfikacja, żelowanie, emulgacja oraz chłodzenie ciekłym azotem. Nasi uczniowie poznali pierwszą najłatwiejszą metodę - żelowanie. Oto efekty ich pracy. Następna to sferifikacja, wykonają kulki do bubble tea.
Centralne Muzeum Jeńców Wojennych i lekcja historii
W tym tygodniu na lekcjach historii uczniowie klasy 4a, 7b i 7c gościli pracowników Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu/ Łambinowicach, którzy przeprowadzili zajęcia pt. Witold Pilecki. Żołnierz - jeniec - bohater - człowiek.
W czasie warsztatów uczniowie poznali nie tylko pierwszoplanowe dokonania Witolda Pileckiego, ale także te mniej znane, jak jego udział w powstaniu warszawskim i późniejszy pobyt w obozie jenieckim. Przyjrzeli się jego postaci jako człowieka - męża, ojca, społecznika, artysty i ziemianina. Poznali jego pasje, dowiedzieli się, skąd czerpał siłę i motywację do działania. Wspólnie próbowali odpowiedzieć na pytanie o to, czy jego postać może być autorytetem lub idolem dla współczesnej młodzieży.
Podziękowania dla darczyńców
Bardzo serdecznie dziękujemy Oli z brytyjskiego National Health Service (taki polski odpowiednik NFZ) za wsparcie naszej szkoły i naszych ukraińskich uczniów!
Ola, zanim przyjechała do Polski zorganizowała zbiórkę u siebie w pracy, aby w konkretny sposób wesprzeć naszych ukraińskich gości. Dzisiaj, przekazała nam książki do nauki polskiego, nowe plecaki, piórniki, bidony, kredki, flamastry, długopisy, różne słodkości.
Wszystko bardzo przyda się nam, aby wesprzeć naszych uczniów w pierwszych dniach w nowej szkole.
Bardzo dziękujemy Oli i każdemu, kto przyczynił się do umożliwienia zakupu najpotrzebniejszych materiałów do nauki.
Dziękujemy także firmie DAJAR za zasponsorowanie 40 bidonów na wodę dla naszych ukraińskich uczniów.
Serdeczne podziękowania należą się również firmie Miele za zasponsorowanie śniadaniówek i worków na buty dla naszych nowych ukraińskich uczniów.
Jesteście wspaniali!!
1
Pracownia u Hugona- Tajemnice biologii: Wiem, co jem!
10 marca odbyły się kolejne warsztatu z cyklu Pracownia u Hugona. Nasi mali goście uczyli się rozpoznawać zdrowe jedzenie. Wyciągali z magicznych pudełek produkty spożywcze i określali czy są zdrowe, czy nie. Następnie każdy przedszkolak samodzielnie układał zdrowe menu na śniadanie, obiad lub kolację. Maluszkom pomagały we wszystkim nasze uczennice z klasy VIIB.
Dzień BEZ plecaka / zdjęcia
Samorząd uczniowski zaprasza do wyjątkowego i pierwszego takiego dnia w naszej szkole: Dnia bez plecaka Nie oznacza to, że nie przynosimy książek, ani zeszytów do szkoły Tego dnia uczniowie mogą przyjść do szkoły z nietypowymi plecakami: kosze, torby, poszewki, walizki, i tak dalej. Można dać ponieść się wyobraźni Już w najbliższy piątek - 11 marca!
ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ БАТЬКІВ ДІТЕЙ, ЯКІ ПРИБУВАЮТЬ З УКРАЇНИ
Informacja dla rodziców dzieci przybywających z Ukrainy
ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ БАТЬКІВ ДІТЕЙ, ЯКІ ПРИБУВАЮТЬ З УКРАЇНИ
Materiał przygotowany dla rodziców uczniów przybywających z Ukrainy zawiera informację o dokumentach, jakie są wymagane, aby zapisać dziecko do szkoły. Przyjęcie do szkoły wymaga złożenia wniosku, a decyzję w tej sprawie podejmuje dyrektor. Publiczna szkoła podstawowa, w rejonie której mieszka dziecko przybyłe z zagranicy, przyjmuje z urzędu, a inne publiczne szkoły podstawowe i szkoły ponadpodstawowe w miarę posiadania wolnych miejsc. Jeśli w wybranej placówce nie ma wolnych miejsc, potrzebny jest kontakt z urzędem gminy.
Dzieci w wieku 7-18 lat mogą nieodpłatnie uczyć się w polskich szkołach. Brak znajomości języka polskiego nie stanowi formalnej przeszkody. Uczniowie z Ukrainy mogą uczestniczyć w nieodpłatnych lekcjach języka polskiego organizowanych przez szkołę oraz zostać objęte opieką psychologiczno-pedagogiczną z związku z doświadczeniem migracyjnym.
Rekrutacja do oddziałów przedszkolnych 2022/2023
Szczegółowe informacje znajdują się w poniższym linku:
Pracownia u Hugona- Mydlane Rewolucje
Za nami kolejne warsztaty w Pracowni u Hugona. Dzieci tworzyły niepowtarzalne, mydlane dzieła sztuki. Przy produkcji mydełek, dobieraniu składników, mieszaniu oraz przelaniu do formy pomagali uczniowie z koła chemicznego. Zapraszamy na kolejne warsztaty Tajemnice biologii - Wiem co jem!
8
Paczki dla dzieci oddziału onkologicznego na Ukrainie
Paczki zrobione!
Wczoraj zostały zapakowane i przekazane do osób które wybierają się do Medyki na ukraińską stronę granicy. Jest z nimi lekarz, który współpracuje z dziećmi chorymi onkologicznie.
Uczniowie klasy 3a i 5a przygotowali laurki wsparcia dla dzieci, oczywiście po ukraińsku
Dziękujemy dziewczynom z 8a za pomoc w pakowaniu upominków. Zebraliśmy ich bardzo dużo! Wam również dziękujemy za tak szybką odpowiedz w niezliczonych ilościach kredek, pluszaków, kolorowanek i słodkości.
Jesteście wspaniali
8
Dary dla Ukrainy
Jesteśmy w kontakcie z rodzinami naszych Ukraińskich uczniów, którzy jeżdżą na granicę oraz na Ukrainę. Pojawiła się prośba, aby wesprzeć darami konkretne osoby. Dlatego prosimy Was o wsparcie.
W pierwszej kolejności potrzebne są:
baterie, latarki, naładowane powerbanki, krótkofalówki, materiały opatrunkowe, podstawowe leki (przeciwbólowe, do dezynfekcji), śpiwory, plecaki, ciepłe koce, bidony, płaszcze przeciwdeszczowe!
Zbieramy także:
Wodę w butelkach, jedzenie z długim terminem ważności- najlepiej w puszkach, słoiki dla dzieci, batoniki energetyczne, czekolada, kawa, herbata.
Artykuły higieniczne - podpaski, tampony, żele do mycia, szampony, pasty i szczoteczki do zębów, mokre chusteczki, dezodoranty, ręczniki papierowe, żele do dezynfekcji, kremy.
Bardzo prosimy również o pudła, kartony i torby (najlepiej te niebieskie z ikei) do pakowania.
Jesteśmy również w kontakcie z urzędem dzielnicy, także wszystko co zostanie nam przekazane trafi w odpowiednie miejsce.
Z góry dziękujemy za wsparcie i liczymy na Was, kochani uczniowie na pomoc również w pakowaniu i segregowaniu darów.
Zbiórka zaczyna się w poniedziałek, dary można przynosić do biblioteki i pokoju nauczycielskiego.
Zgłosiła się do nas Pani, która potrzebuje wózka i ubranek dla rocznego chłopca. Chłopiec jest już w Polsce, jednak potrzeba wsparcia.
Jeżeli ktoś z Was może pomóc, dary można przynosić do szkoły codziennie od 7 do 18.
I informacja: jeżeli ktoś z Was przyjmuje uchodźców do siebie do domu, bądź wie o osobach które potrzebują konkretnej pomocy, można się z nami kontaktować przez fb bądź przez Librusa do Pani Olgi Pardy, bądź wychowawcy klasy.
Podsumowanie tygodnia i podziękowania
Chcemy serdecznie podziękować wszystkim Wam za ten wyjątkowy tydzień.
Pełna mobilizacja nauczycieli, uczniów i rodziców doprowadziła do wyjątkowych akcji.
W tym tygodniu udało nam się:
Zebrać wiele kartonów wszelkich potrzebnych produktów, które na bieżąco przekazywane zostały do Wolskie Centrum Kultury na ulicę Działdowską 6 oraz do konkretnych osób, które jeżdżą na Ukrainę, aby wesprzeć osoby działające na terenie wojennym.
Wspólnie z młodszymi klasami zrobiliśmy 7 kartonów kanapek, które dzięki współpracy z rodzicami, zostały dostarczone na Dworzec Centralny.
Starsze klasy zajęły się robieniem ciasteczek, pieczeniem oraz dekoracją. Ciasteczka zostały zapakowane i dostarczone do transportu, który zmierza na Ukrainę.
To tylko namiastka tego co robiliśmy w tym tygodniu. Każdego dnia, uczniowie pomagali w pakowaniu i rozpakowywaniu darów, chodzili na zakupy, codziennie dostawaliśmy nowe paczki z produktami. Codziennie prowadziliśmy rozmowy z uczniami na temat wojny, a przede wszystkich ich samopoczucia w związku z obecnymi wydarzeniami. Przywitaliśmy w szkole nowych uczniów z Ukrainy. Nasi podopieczni w cudowny sposób przyjęli ich do siebie, tak aby czuły, że przynależą do naszej społeczności od zawsze.
Nie zawsze jest czas na zdjęcia Zwłaszcza w natłoku tak wielu spraw, jak w mijającym tygodniu.
Bardzo serdecznie jednak pragniemy podziękować Radzie Rodziców, która wspiera nasze akcje finansowo i duchowo.
Chcemy podziękować rodzicom, którzy dołączają do każdej akcji, a także za pomoc w transporcie kanapek na dworzec.
Dziękujemy uczniom, którzy poświęcają swój wolny czas na dźwiganiu, przenoszeniu i pakowaniu darów.
Dziękujemy za współpracę przy organizacji pomocy dla uchodźców, a także dla tych, którzy pozostali bronić swojego kraju.
Jesteście wspaniali i wyjątkowi.
Dzięki Wam, nasza szkoła jest miejscem, w którym dzieje się dużo dobra. A w tym tygodniu dobro może rozlewać się na cały świat
12
Jesteśmy z Wami
Jesteśmy głęboko poruszeni wydarzeniami na Wschodzie. Wśród naszych uczniów są również obywatele i obywatelki Ukrainy. Chcemy, aby nasze wsparcie wybrzmiało, dlatego zdecydowaliśmy się na przygotowanie symbolicznego gestu w postaci dekoracji przygotowanej przez uczniów. Większość pomysłów pochodzi z inicjatywy naszych uczniów, którzy troszcząc się o kolegów i koleżanki chcieliby wesprzeć ich w tym trudnym momencie. Dlatego też chcemy podkreślić, iż każda osoba z kadry pedagogicznej chce być dla Was, naszych uczniów, wsparciem. Jeżeli ktoś z was mierzy się z trudnościami o których chciałby porozmawiać prywatnie, serdecznie zapraszamy. Możecie podejść do nauczyciela, wychowawcy albo Pani pedagog i poprosić o rozmowę prywatna, można napisać wiadomość na Librusie, jeżeli jest Wam tak wygodniej. Pamiętajcie, Wy także nie jesteście sami.