Uczniowie klasy 3a samodzielnie przygotowali w Pracowni na Kole ponad 140 pierniczków. Wraz z kartami świątecznymi przekazali je osobiście mieszkańcom Domu Opieki przy ulicy Elekcyjnej. Dzieci zaśpiewały kolędy, czym sprawiły wszystkim obecnym ogromną radość. Trudno opisać wzruszenie mieszkańców Domu Opieki, ale i samych dzieci. To była wspaniała lekcja empatii.
Kule do kąpieli - bomby naukowej wiedzy
Uczniowie z koła chemicznego przygotowali musujące, aromatyczne, kolorowe, wzbogacone suszonymi kwiatami i naturalnymi olejami kule kąpielowe do domowego Spa.
Dobrze wiedzieć:
Gdy kulę umieścicie w wodzie dochodzi do reakcji chemicznej w wannie:
C6H8O7(aq)+3NaHCO3⟶3CO2+3H2O+Na3C6H5O7W trakcie reakcji powstaje m. in. dwutlenek węgla. To on sprawia, że kule umieszczone w wodzie zaczynają musować.
Jeśli rozpuścicie musującą kulę, trzymając ją w ręce, poczujcie delikatne obniżenie temperatury. Dzieje się tak, dlatego, że zachodzący proces jest przykładem reakcji endotermicznej. W jej trakcie pochłaniane jest ciepło z otoczenia, czyli z Waszej ręki.
Pachnące bomby to to świetna zabawa połączona z nauką. Mogą być również doskonałym prezentem świątecznym.
5
Kubki dla dzieci z domu dziecka
W ramach działań szkolnego wolontariatu gościliśmy u nas w szkole członków fundacji Dunaj Instytut Dialogu. Z okazji świąt Bożego Narodzenia przygotowaliśmy kubki dla dzieci z domu dziecka.
Bardzo dziękujemy naszym gościom na kolejną cudowną współpracę i liczymy na więcej
Zobaczcie jakie piękne kubeczki udało nam się stworzyć
15
Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych/ zdjęcia prac
Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych trwa!
Dzisiaj w naszej szkole zebrała się komisja, której zadaniem było wybranie 1,2,3 miejsca w kategorii klas 0-3 oraz 4-8. Dodatkowo komisja wybrała po jednym wyróżnieniu z każdej kategorii.
W tym roku do komisji konkursowej zaprosiliśmy Panie z zaprzyjaźnionego Wolskie Centrum Kultury.
Gościła u nas Pani Agnieszka Saks - Artystka i plastyczka. Obecnie uczy wielu technik plastycznych: rysunku, malarstwa, batiku, grafiki warsztatowej, witrażu. Współtwórczyni i współprowadząca projekt Ekosystem łączącego zagadnienia ekologiczne ze sztuką.
Pani Katarzyna Jedynak - odpowiedzialna za dział edukacji kulturalnej w Wolskim Centrum Kultury. Współpracująca z naszą szkołą przy różnorodnych akcjach, np "My, artyści SP 148".
Pani Marzena Kulas - nauczycielka plastyki w SP148, a także języka polskiego.
Bardzo dziękujemy Paniom za pomoc w wyborze finalistów, których ogłosimy już w środę Przed nami jeszcze głosowanie publiczności, przedszkolaków, Dyrekcji naszej szkoły, a także Przewodniczącej Rady Dzielnicy Wola, Burmistrza Dzielnicy Wola oraz księdza Proboszcza.
A póki co zapraszamy do obejrzenia zdjęć wszystkich bożonarodzeniowych szopek!
61
Świąteczna Zbiórka Dla Uchodźców
Mama naszej uczennicy, wspierająca Polskie Forum Migracyjne dowiedziała się o konkretnych rzeczach, jakie potrzebne są dla Domu dla Uchodźców w Dębowie. Jest to ośrodek, w którym przebywają uchodźcy z Afganistanu, Czeczeni, Kurdowie z Turcji. Jako szkolny wolontariat chcielibyśmy wspomóc Polskie Forum Migracyjne oraz tych, którzy pomocy potrzebują.
Do piątku (17 grudnia) do szkoły można przynosić rzeczy z listy poniżej, które następnie będą przekazane w odpowiednie miejsce.
Potrzebne są:
1. Artykuły spożywcze: trwałe i suche, tzn. ryż, cieciorka, fasola, makarony, mąka, puszki, koncentrat pomidorowy, olej- najlepiej większe pojemności, przygotowywane są paczki dla rodzin oraz słodycze dla dzieci
2.Artykuły higieniczne - przede wszystkim proszki lub żele (łatwiej zamknąć i przechowywać) do prania, mydła w kostce, szampony, produkty do golenia, płyn do mycia naczyń - najlepiej koncentrat.
3. Artykuły szkolne i papiernicze: papier do rysowania i papier kolorowy (również samoprzylepny, jeśli jest możliwość), zeszyty, kredki, ołówki, długopisy, piórniki, plecaki szkolne (mogą być oczywiście używane, ale w dobrym stanie), kolorowanki dla dzieci
4. Zabawki: bardzo potrzebne są gniotki - antystresowe piłeczki, samochodziki dla chłopców (jest dużo lalek i przytulanek), klocki, układanki, puzzle
5. Garnki, patelnie - mogą być używane, w dobrym stanie, najlepiej duże - mają w ośrodku tylko kilka sztuk i nie mają w czym gotować.
Można przynieść nawet jedną rzecz z listy, co już będzie konkretną pomocą
Rzeczy można przynosić do pokoju nauczycielskiego, do piątku najlepiej do godziny 13.
Wolontariat szkolny i opiekunowie
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH.
Dnia 3 grudnia przypada
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH.
Z tej okazji zachęcamy wszystkich uczniów naszej szkoły do udziału w konkursie na PLAKAT. pt. ” BLIŻEJ SIEBIE – Jak pomóc osobie niepełnosprawnej”– praca indywidualna.
Celem konkursu jest uświadomienie społeczeństwu z jakimi ograniczeniami i problemami spotykają się osoby niepełnosprawne.
Zapraszamy do udziału:Forma pracy dowolna, płaska, A4Prosimy o przynoszenie prac do pokoju pedagoga do dnia 10 grudnia 2021 r.Proszę pamiętać o podpisaniu prac: imię i nazwisko, klasaZapraszamy do udziału!!!
KALENDARZ ADWENTOWY - Fizyka dla aktywnych uczniów kl.8
KALENDARZ ADWENTOWY - Fizyka dla aktywnych uczniów klas ósmych
https://view.genial.ly/.../interactive-image-asia148...
Wykonuj tylko jedno zadanie dziennie.
Aby zobaczyć zadanie kliknij w numer symbolizujący każdy kolejny dzień. Data rozwiązania musi być zgodna z datą w kalendarzu (nie wysyłaj do mnie zadań "na zapas"). Wykonanie wszystkich zadań poprawnie i w wyznaczonym terminie gwarantuje Ci cząstkową ocenę celującą oraz nagrodę rzeczową. Powodzenia !!!
Pamiętaj, aby w każdym dniu podać numer zadania przed odpowiedzią np.
Zadanie nr 1
Tutaj Twoja odpowiedź ……….
Odpowiedź wyślij na platformie Teams do nauczyciela fizyki - Joanny Adamczyk
Pierwsze aktywne zadanie już 1 grudnia !
Puchar Polski Gier Edukacyjnych Online
Drodzy uczniowie,
Dostaliśmy zaproszenie do dołączenia do konkursu edukacyjnych gier online. Konkurs dedykowany jest klasom 1-8. Odbywa się online na platformie Kurnik.pl, organizowany jest przez Szkołę Podstawową nr 5 w Pile. Można wziąć udział w grach:
1.Szachy
2.Warcaby
3.Domino
4.Literaki (scrabble)
5.Chińczyk
Terminy to soboty o godz. 10.45:
I. SZACHY - 11.09, 16.10, 20.11, 8.01, 12.02, 19.03, 30.04;
II. WARCABY - 18.09, 23.10, 27.11, 15.01, 19.02, 26.03, 7.05;
III. DOMINO - 25.09, 30.10, 4.12, 22.01, 26.02, 2.04, 14.05;
IV. LITERAKI (SCRABBLE) - 2.10, 6.11, 11.12, 29.01, 5.03, 9.04, 21.05;
V. CHIŃCZYK - 9.10, 13.11, 18.12, 5.02, 12.03, 23.04, 28.05.
Uczestnik jest zobowiązany do założenia konta na portalu Kurnik.pl, aby został rozpoznany przez Organizatora. Jest to niezbędne do odesłania informacji zwrotnej o wynikach. Najlepiej jeżeli podane zostaną cztery kluczowe dane: imię, klasa, nazwa miasta lub wsi oraz numer szkoły - np. amelia8apila5. Nick należy rozwinąć do 13 małych znaków pisanych razem.
Google --> Kurnik.pl --> nazwa gry --> start-nazwa gry --> turnieje --> nr mateuszpazdej.
Po prawidłowym zalogowaniu się i dołączeniu na platformę należy wcisnąć napis TAK w celu zapisania się do rozgrywek. W przypadku poprawnego wykonania wszystkich wskazówek obok uczestnika powinien pojawić się dwucyfrowy licznik o symbolu 0.0.
Uczestnicy będą mieli maksymalnie 10 minut na grę w każdej z partii.
Poszczególne mistrzostwa w ramach Pucharu Polski składają się z 11 rund rozgrywanych
według systemu szwajcarskiego.
Zasady punktacji:
a. 1 punkt za zwycięstwo,
b. 0,5 punktu za remis,
c. 0 punktów za przegraną
Każdy uczestnik zobowiązuje się partycypować w rozgrywkach do końca danego turnieju
bez względu na swoje wyniki, aby klasyfikacja końcowa nie została wypaczona.
Po więcej informacji zapraszamy do kontaktu z Panią Olgą Pardą. Regulamin dostępny będzie na naszej stronie internetowej.
PUCHAR-POLSKI.pdf - REGULAMIN
BohaterON-włącz historię
W kończącym się miesiącu nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej kampanii „BohaterON-włącz historię!”. Pomysłodawcą akcji jest Fundacja Sensoria z Wrocławia. To wydarzenie ma na celu uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz pogłębienie wiedzy z historii Polski XX wieku.
Najmłodsi uczniowie obejrzeli teatrzyk kukiełkowy „Niebajka o Powstaniu Warszawskim” i poznali dziadka Stanisława, jego wnuczkę Zosię oraz kota. Następnie rozmawialiśmy, czym jest bohaterstwo i co należy robić, aby nazywać się patriotą.
Uczniowie z klas 4-6 poznali historię Pana Stanisława i przenieśli się do powstańczej Warszawy, dzięki słuchowisku „Mały – roznosiciel nadziei”. Uczestnicy dowiedzieli się jaką rolę w powstaniu pełnili „roznosiciele nadziei”, w jaki sposób pomagali innym oraz z jakimi problemami się zmagali.
Najstarsi uczniowie wykonali infografiki odnoszące się do wybranych zagadnień Powstania Warszawskiego i obejrzeli filmik o tej tematyce z serii „Co za historia”.
Zainteresowane tą tematyką uczennice: Patrycja z klasy 6a, Patrycja z klasy 6a, Agnieszka i Maja z klasy 7b wykonały kartki-laurki dla Powstańców i zredagowały podziękowania. Wkrótce prace zostaną wysłane do wybranych Bohaterów.
10
Dzień Praw Dziecka
Zainspirowani Apelem Dziecka Janusza Korczaka, z okazji Dnia Praw Dziecka, nasi uczniowie stworzyli swój własny Apel do Nauczycieli.
Nauczycielom również zdarza się popełniać błędy, jesteśmy tylko ludźmi! Dlatego tak ważne jest dla nas wysłuchanie strony uczniowskiej, aby zwrócić naszą uwagę na własne niedociągnięcia.
Z okazji Dnia Praw Dziecka, w naszej szkole pojawiły się mini plakaty, które każdego dnia mają nam przypominać o tym, czego oczekują od nas nasi ukochani uczniowie
7
Biologia w kl VII
Na lekcjach biologii klasy 7 zajmowały sie ostatnio układem pokarmowym. Oto ich plakaty na temat białek, cukrów, witamin i soli mineralnych. Dodatkowo uczniowie wykonali plakaty na temat szkodliwości napojów energetycznych na zdrowie nastolatków. Na drugim piętrze zawisła również plansza dotycząca budowy układu pokarmowego, którą można poukładać:)
8
Konkurs "Moje Betlejem"
Kochani!
Po rocznej przerwie, wracamy z konkursem Szopek Bożonarodzeniowych “Moje Betlejem”. Konkurs już na stałe zapisał się w tradycji Wolskich szkół, także pomimo niesprzyjających warunków pandemicznych, chcemy spróbować kontynuować tę tradycję.
Aby wziąć udział w konkursie, należy między 8-10 grudnia przynieść szopkę do szkoły. Szopka ma być podpisana metryczką (dostępną na stronie) i podpisana wyraźnie drukowanymi literami. Ważne jest, aby szopki wykonane były własnoręcznie. Wbrew regulaminowi jest kupowanie całych zestawów szopkowych (całe figurki albo całe szopki). Liczymy na Waszą kreatywność i oryginalność, które w tym roku bierzemy pod uwagę przy ocenianiu. Jak zwykle wyłonimy 1,2,3 miejsce w kategorii klas 0-3 oraz 4-8. Dodatkowe nagrody: nagroda publiczności, przedszkolaka, Burmistrza dzielnicy Wola, Księdza Proboszcza, Dyrekcji SP148.
Biorąc pod uwagę sytuację pandemiczną, finałowa gala konkursu nie odbędzie się. Wyniki przekażemy na stronie internetowej szkoły oraz poinformujemy finalistów. Nagrody zostaną przekazane bezpośrednio do szkół.
Gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie!
Regulamin_Moje_Betlejem_2021(1).pdf
Metryczka_Moje_Betlejem_2021.pdf
Różowe skrzyneczki
Rozpoczął się montaż różowych skrzyneczek w wolskich podstawówkach. Pierwsze skrzyneczki zamontowane zostały w środę w placówce przy ul. Ożarowskiej 69. Nastolatki znajdą w środku bezpłatne środki do higieny osobistej na czas menstruacji.
Urząd Dzielnicy Wola zdecydował się na realizację projektu, który w całej Polsce zainicjowała fundacja „Różowa skrzyneczka”. Na Woli interpelację z prośbą o zamontowanie w szkołach różowych skrzyneczek złożyła Urszula Kęcik-Staniszewska - Wiceprzewodnicząca Rady Dzielnicy Wola By obejrzeć montaż pierwszego pojemnika na Woli, władze dzielnicy zaprosiły Renatę Niewitecką, wolską radną Warszawy, która zaproponowała wdrażanie programu w mieście.
W każdej z trzech wolskich szkół zawisną dwie skrzyneczki dostępne dla dziewcząt, które znajdą w środku bezpłatne tampony i podpaski. Pojemniki trafią do Szkoły Podstawowej nr 148 im. Hugona Kołłątaja, SP nr 132 im. Sandora Petofiego oraz SP nr 234 im. Juliana Tuwima.
Poza tym w placówkach odbyły się już spotkania online położnych ze Szpitala Specjalistycznego św. Zofii z rodzicami, a teraz zajęcia odbywają dziewczęta z klas 4–8, których rodzice wyrazili pisemną zgodę na udział w programie. – Położne rozmawiają z najmłodszymi, a także z ich rodzicami, na tematy związane z miesiączką, m.in. jak radzić sobie z bólem i odpowiednio dbać o higienę osobistą w tym niekomfortowym czasie.
W pierwszym etapie zajęcia skierowane są dla dziewcząt, ale władze dzielnicy już dziś myślą o rozszerzeniu programu dla chłopców. – Każdy z nich może kiedyś zostać mężem, ojcem lub jednym i drugim. Dlatego uważam, że powinien posiadać odpowiednią wiedzę w tym zakresie – mówi burmistrz Krzysztof Strzałkowski.
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
Nasi niezwykle wrażliwi uczniowie wykonali kartki z okazji Dnia Praw Dziecka, przyłączając się do akcji zorganizowanej przez Dunaj Instytut Dialogu. Kartki przekazane zostaną dzieciom znajdującycm się w ośrodkach dla uchodźców. Chociaż w taki sposób możemy pokazać im, że pamiętamy o nich.
Ponadto, uczennice klasy 5 i członkinie samorządu uczniowskiego, postanowiły uczcić Dzień Praw Dziecka wyjątkową gazetką na szkolnych ścianach. Wzorując się Apelem Dziecka, napisanego przez Janusza Korczaka, uczniowie stworzyli swoje prace, które ozdobiły naszą szkołą.
11
Konkurs plastyczny "Manga" / wyniki
Kochani,Jednogłośnie nagrodę publiczności otrzymała praca nr 1, której autorem jest Oliwia Fajgier z klasy 7a.Nagrodę nauczycieli otrzymała praca nr 8, autorstwa Łucji Wysockiej z klasy 7c.W klasach 0-3 nagrodę I miejsca otrzymała Liwia Albińska z klasy 2a. Serdecznie gratulujemy!
---------------------------------
Zapraszamy do udziału w jesiennym konkursie plastycznym "Manga"
Doszły nas słuchy, że uczniowie w naszej szkole interesują się japońską Mangą. W związku z tym, samorząd uczniowski postanowił zorganizować konkurs na pracę plastyczną wykonaną techniką mangi.
Zasady konkursu:
1.Pracę wykonujemy samodzielnie.
2. Podpisaną pracę (imię, nazwisko, klasa) przynosimy do:
klasy 4-8 - Pani Olgi Pardy.
klasy 0-3 do Pani Agnieszki Kruk-Macioszek.
3. Prace przynosimy do 8 listopada (najbliższy poniedziałek)
4. Za udział w konkursie 5 punktów dodatnich i cząstkowa ocena celująca z plastyki.
5. Prace oceniane będą w 2 kategoriach: klasy 0-3 oraz 4-8.
Wybierać będą uczniowie oraz nauczyciele
Zachęcamy do udziału. Wygrani otrzymują nagrody