• SIGMA


        • Regulamin Dzielnicowego Konkursu Matematycznego „Sigma” na Woli

          w roku szkolnym 2018/2019

           

          1. Wstęp

           

          1. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas IV – VIII szkoły podstawowej z dzielnicy Wola.
          2. Do przeprowadzenia konkursu powołana zostaje Dzielnicowa Komisja Konkursu Matematycznego, w skład której wchodzą nauczyciele matematyki szkół podstawowych dzielnicy Wola
          3. Patronat merytoryczny nad konkursem sprawuje doradca metodyczny w zakresie matematyki Ewa Janiec.
          4. Terminarz konkursu na dany rok szkolny zatwierdzany jest w październiku.
          5. Organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa nr 148.

           

              Administrowanie danymi osobowymi:

          • Szkoła Podstawowa nr 148 w Warszawie jest administratorem danych osobowych uczestników Dzielnicowego Konkursu Matematycznego „Sigma”. Dane te przetwarzane są w zakresie niezbędnym do udziału w konkursie.
          • Przystąpienie ucznia do konkursu jest jednoznaczne z wyrażeniem zgodny
            na przetwarzanie i publikowanie danych osobowych i wizerunku na potrzeby organizacji konkursu.

           

           

          1. Cele konkursu

           

          1. Rozwijanie zainteresowań matematycznych uczniów.
          2. Popularyzowanie matematyki wśród uczniów szkoły podstawowej.
          3. Wdrażanie uczniów do samodzielnej pracy nad rozwijaniem i rozszerzaniem wiadomości zdobytych na lekcjach.
          4. Pobudzanie uczniów do twórczego myślenia.

           

          1. Organizacja konkursu

           

          1. Konkurs przygotowuje i przeprowadza Dzielnicowa Komisja Konkursowa.
          2. Konkurs jest dwuetapowy:

                I etap szkolny:

                Kl. IV, V , VI, VII i VIII– 16. 01. 2019r (środa)

                II etap - dzielnicowy –6. 04. 2019r (sobota) o godz. 900.

           

           

          1. Przebieg konkursu

           

          1. Konkurs ma formę pisemną. Prace pisane są na papierze podaniowym.
          2. Na każdym etapie jest do rozwiązania 5 zadań, każde jest punktowane w skali 0 – 5p
          3. Podanie jedynie poprawnej odpowiedzi nie może być nagrodzone maksymalną liczbą punktów za dane zadanie. Wymagana jest obecność wszystkich elementów rozwiązania zadania, czytelność, logiczność zapisu i estetyka wykonania.
          4. Zadania na każdy etap wybiera Dzielnicowa Komisja Konkursowa z zadań

           nadesłanych przez szkoły ( każda szkoła do 23października przysyła pocztą elektroniczną: 15  zadań –po trzy dla klas 4, 5 , 6, 7 i 8orazpropozycje rozwiązania).W przypadku niedostarczenia zestawów zadań zgodniez regulaminem, szkoła  nie bierze udziału w konkursie.

          1. Prace uczestników konkursu na I i II etapie są kodowane.
          2. Czas trwania każdego etapu wynosi 90 minut od chwili rozdania kartek z treścią

                zadań.

          1. Do II etapu przechodzą uczniowie, którzy uzyskali minimum 20 punktów

                i rozwiązali co najmniej dwa zadania na maksymalną liczbę punktów.

          1. Laureatami zostają uczniowie, którzy w II etapie ( dzielnicowym ) uzyskali minimum 20 punktów, w tym co najmniej dwa zadania rozwiązali bezbłędnie.
          2. Uczestnik konkursu nie może używać kalkulatora, korektora i czerwonego długopisu.

          Praca nie może być również pisana ołówkiem i długopisem ścieralnym.

           

          I etap ( szkolny )

           

          1. Etap szkolny organizuje i przeprowadza Szkolna Komisja Konkursowa powołana przez dyrektora szkoły.
          2. Zestawy zadań na poszczególne poziomy układa Dzielnicowa Komisja Konkursowa.
          3. Prace w I etapie są sprawdzane i oceniane przez Szkolną Komisję Konkursową według kryteriów przygotowanych przez Dzielnicową Komisję Konkursową.
          4. Protokół z przebiegu I etapu konkursu wraz z pracami uczniów, którzy zakwalifikowali się do II etapu należy przesłać do organizatora konkursu-Szkoły Podstawowej nr 148 do 25stycznia2019r.

           

          II etap (dzielnicowy )

           

          1. Etap dzielnicowy organizuje i przeprowadza Dzielnicowa Komisja Konkursowa.
          2. Zadania na II etap przygotowuje Dzielnicowa Komisja Konkursowa.
          3. Po sprawdzeniu  prac Dzielnicowa Komisja sporządza protokół z przebiegu II etapu.
          4. Dzielnicowa Komisja zatwierdza wyniki konkursu etapu dzielnicowego i sporządza listę laureatów po konsultacji prac laureatów przez doradcę metodycznego matematyki.
          5. O wynikach etapu dzielnicowego szkoły podstawowe powiadamiane są pisemnie w ciągu tygodnia od przeprowadzenia konkursu.
          6. W szczególnych przypadkach na wniosek doradcy Dzielnicowa Komisja Konkursowa ponownie analizuje wyniki II etapu i sporządza aneks do protokołu.
          7. Decyzja komisji jest ostateczna.
          8. Prace konkursowe będą udostępnione do wglądu dla zainteresowanych nauczycieli lub rodziców 11kwietnia 2019r. w godzinach 15:30 – 17:00 w SP nr 148.

           

           

           

           

           

          1. Program merytoryczny konkursu

           

          Zakres merytoryczny zadań konkursowych obejmuje:

           

          W klasie IV:

           

          • Działania w zbiorze liczb naturalnych;
          • Porównywanie różnicowe i ilorazowe;
          • Liczby rzymskie;
          • Matematyka na co dzień: długość, czas – kalendarz i zegar, prędkość, pieniądze;
          • Pojęcie ułamka, dodawanie i odejmowanie ułamków zwykłych o jednakowych mianownikach (II etap);
          • Obwód  prostokąta ( II etap );
          • Skala;

           

          W klasie V:

           

          • Działania w zbiorze liczb naturalnych;
          • Podzielność w zbiorze liczb naturalnych;
          • Ułamki zwykłe i działania na nich;
          • Rodzaje kątów (przyległe, wierzchołkowe, naprzemianległe) i ich własności;
          • Matematyka na co dzień ( długość, czas, prędkość, diagramy );
          • Porównywanie różnicowe i ilorazowe;
          • Skala i plan;
          • Własności wielokątów ( II etap ), pole i obwód prostokąta;
          • Działania na liczbach dziesiętnych ( II etap ).

           

          W klasie VI:

           

          • Działania na ułamkach, w tym obliczanie liczby z danego jej ułamka;
          • Obliczenia procentowe, także obliczanie liczby z danego jej procentu;
          • Działania na liczbach całkowitych, wartość bezwzględna ( II etap );
          • Pola wielokątów;
          • Rodzaje kątów (przyległe, wierzchołkowe, naprzemianległe) i ich własności;
          • Matematyka na co dzień ( czas, prędkość, diagramy );
          • Porównywanie różnicowe i ilorazowe;
          • Pole powierzchni i objętość prostopadłościanu.

           

          W klasie VII

           

          1. Działania na liczbach wymiernych;
          2. Wartość bezwzględna;
          3. Obliczenia procentowe;
          4. Potęgi i pierwiastki (II etap);
          5. Wyrażenia algebraiczne i równania(II etap);
          6. Pole wielokąta;
          7. Pole powierzchni i objętość prostopadłościanu.

           

           

          W klasie VIII

           

          • Twierdzenie Pitagorasa;
          • Układ współrzędnych;
          • Statystyka i elementy prawdopodobieństwa;
          • Graniastosłupy i ostrosłupy.

           

           

          1. Ustalenia ogólne

           

           

          1. Niestawienie się uczestnika konkursu w dniu przeprowadzenia konkursu jest równoznaczne z rezygnacją z udziału w tym konkursie. Komisja nie przewiduje żadnych dodatkowych terminów zawodów.
          2. Na II etapie uczestnicy konkursu zobowiązani są posiadać przy sobie legitymację szkolną.

           

             Przewodnicząca

          Dzielnicowej Komisji Konkursu Matematycznego „Sigma”

           

                                                                            Alicja Burgs