Zapraszamy do udziału w szkolnym konkursie chemicznym, polegającym na wykonaniu jednego z poniższych zadań. Każdy uczestnik, otrzyma cząstkową ocenę celującą z chemii. Trzy najlepsze prace zostaną nagrodzone.
Dla humanistów.
Twoim zadaniem będzie ułożenie opowiadania dotyczącego chemii. Opowiadanie może być abstrakcyjne. Możesz spróbować uczłowieczyć (nadać cechy ludzkie) atomy, cząsteczki lub wymyślić jeszcze coś innego. Byłoby dobrze, gdyby opisywało jakieś prawo chemiczne, równanie reakcji czy właściwości różnych związków.
Przykładowe opowiadanie znajdziesz tutaj: BAJKA CHEMICZNA
Termin: 31.05.2021, wysyłamy do nauczyciela chemii - Joanny Adamczyk
Forma: dokument tekstowy, 200 słów
Dla matematyków-przyrodników
W obliczu ostatnich wydarzeń, jako przyszły chemik, jesteś poproszony przez swoją rodzinę o wykonanie domowego środka do dezynfekcji rąk. W Internecie znalazłeś trzy przepisy, które są warte uwagi.
Przepis I
• 80 ml etanolu
• 20 ml wody
Przepis II
• 80 ml alkoholu izopropylowego
• 20 ml wody
Przepis III
• 80 ml etanolu lub alkoholu izopropylowego
• 15 ml wody
• 5 ml gliceryny w płynie
Podane substancje należy ze sobą zmieszać, uzyskując około 100 ml roztworu antybakteryjnego.
W Internecie znalazłeś ceny odpowiednich substancji przedstawiające się następująco (patrz zdjęcie poniżej)
Na całą twoją rodzinę potrzebujesz wykonać 1,8 litra takiego płynu.
Zadania:
1. Który przepis pozwala na uzyskanie najtańszego, a który najdroższego roztworu w przeliczeniu na 100 mililitrów? Odpowiedz, wykonując odpowiednie obliczenia oraz wskazując, od którego sprzedawcy kupisz wybrany środek.
2. Wskaż, co i od których sprzedawców musisz kupić odpowiednie substancje, żeby zapłacić jak najmniej za wykonanie 1,8 litra płynu antybakteryjnego. Poprzyj swoją odpowiedź obliczeniami.
3. Jakie działanie może mieć gliceryna, użyta w przepisie III?
4. Czym różni się alkohol izopropylowy od etylowego?
Termin: 31.05.2021, wysyłamy do nauczyciela chemii - Joanny Adamczyk
Forma: dokument tekstowy, zdjęcia lub skan – proszę ładnie opisać obliczenia, tak aby były zrozumiałe dla sprawdzającego
Dla lubiących eksperymenty
Kolorowy sok z czerwonej kapusty
Potrzebny sprzęt i produkty: garnek, woda, kubeczki, kieliszki, szklanki, łyżka, sito, nóż, deska do krojenia czerwona kapusta, woda, ocet, sól kuchenna, soda oczyszczona, kwasek cytrynowy, mydło i inne.
Twoim zadaniem będzie wykonanie wskaźnika z czerwonej kapusty. W tym celu pokrój około ¼ główki czerwonej kapusty i zagotuj w garnku z wodą, tak, żeby woda przykrywała liście. Następnie odsącz roztwór np. do słoika i wystudź go.
Zimny sok z czerwonej kapusty (1-3 łyżki) dodawaj do naczyń wypełnionych wyżej wymienionymi roztworami (np. sól, kwasek trzeba wcześniej rozpuścić – pół łyżeczki na pół szklanki wody) i obserwuj zmiany.
Warto robić porównanie do soku rozpuszczonego w zwykłej wodzie (wzorzec).
Możesz sprawdzić także inne roztwory (soki, proszek do prania itp.) – dość istotne jest to, żeby były one niemal bezbarwne, tak abyś mógł zaobserwować zmiany (np. kawa się nie nadaje).
Rób zdjęcia przed i po lub w porównaniu do wzorca (jest to wspomniana woda z sokiem z czerwonej kapusty) oraz opisz doświadczenie w postaci dokumentu lub prezentacji (załącz zdjęcia).
Bardzo ważne jest zapisanie obserwacji pod każdym ze zdjęć oraz wniosków na koniec doświadczenia. Spróbuj odpowiedzieć na poniższe pytania, wyszukując informacji w Internecie:
- co powoduje, że sok z czerwonej kapusty zmienia barwę w różnych roztworach?
- co to jest skala pH?
- czy roztwory można pogrupować w jakiś sposób?
Termin: 31.05.2021, wysyłamy do nauczyciela chemii - Joanny Adamczyk
Forma: dokument tekstowy, prezentacja
Opis wszystkich zadań do pobrania w pdf :