• Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne

Terapia Pedagogiczna

29.10.2019 16:14

Zajęcia terapii pedagogicznej odbywają się codziennie po lekcjach. Uczestniczą w nich dzieci ze wszystkich klas, od przedszkolaków po ósmoklasistów.

Prowadząca: Grażyna Szymańska

Szkoła przyjazna uczniom z dysleksją

05.10.2020 21:11

Z satysfakcją informujemy, że udział naszej społeczności szkolnej w projekcie „Szkoła przyjazna uczniom z dysleksją”, organizowanym przez doradców metodycznych ds. pomocy psychologiczno-pedagogicznej z Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno - Społecznych i Szkoleń został doceniony. Po raz kolejny otrzymaliśmy:

CERTYFIKAT Z WYRÓŻNIENIEM „SZKOŁA PRZYJAZNA UCZNIOM Z DYSLEKSJĄ”

Podziękowania i gratulacje dla wszystkich nauczycieli, uczniów i ich rodziców.

Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji

26.10.2020 11:53
            Jak co roku obchodzimy Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji. Tegoroczne obchody odbywają się pod hasłem "Dysleksja inspiruje do (nie)zwykłych działań". W dniach od 5 do 11 października 2020 r. uczniowie naszej szkoły, pod okiem nauczycieli, poszukują informacji
            o ludziach dotkniętych problemem dysleksji. Dzieci z klasy 6a na lekcji informatyki przygotowały prezentacje multimedialne pt.: "Sławni dyslektycy". Obok definicji pojęcia dysleksja znalazły się w nich zdjęcia i krótkie opisy osiągnięć ludzi takich jak: Albert Einstein, Thomas Edison, Michael Jordan, Steven Spielberg, John F. Kennedy, Isaac Newton, Walt Disney, Leonardo da Vinci, Hans Christian Andersen. Jedną z prezentacji można zobaczyć na tablicy ogłoszeń obok biblioteki szkolnej. Zainteresowani znajdą tam również "Dekalog dla rodziców dzieci dyslektycznych" opracowany przez prof. dr hab. Martę Bogdanowicz oraz "Abecadło ucznia z dysleksją".

Abecadlo_ucznia_z_dysleksja_(2).pdf

Dekalog_dla_rodzicow_dzieci_dyslektycznych_(1).pdf

Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji

30.10.2019 16:02
            Nasza szkoła rokrocznie bierze czynny udział w Europejskim Tygodniu Świadomości Dsleksji. Hasło przewodnie tegorocznej edycji brzmi "Nauczyciel bliżej dziecka z dysleksją". Od 07.10 do 13.10.2019,  w ramach ETŚD, uczniowie naszej szkoły przygotowywali prezentacje multimedialne oraz plakaty z ortogramami.

Dysleksja

Dysleksja to specyficzne trudności w czytaniu i pisaniu u dzieci o prawidłowym rozwoju umysłowym. Spowodowane są zaburzeniami niektórych funkcji poznawczych, motorycznych i ich integracji, uwarunkowanymi nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego.

Terminologia

Najczęściej stosuje się termin "dysleksja rozwojowa" dla określenia syndromu specyficznych trudności w uczeniu się czytania i pisania.

• DYSLEKSJA - specyficzne trudności w czytaniu;

• DYSORTOGRAFIA - specyficzne trudności z opanowaniem poprawnej pisowni wyrazów (w tym błędy ortograficzne);

• DYSGRAFIA - niski poziom graficzny pisma;

• DYSKALKULIA - specyficzne trudności w rozwiązywaniu najprostszych nawet działań matematycznych oraz w rozumieniu pojęć geometrycznych

• DYSFONIA – objawia się niewyraźnym i cichym mówieniem – wada bardzo rzadko stwierdzana.

Przyczyny

Zaburzenia funkcji percepcyjno-motorycznych (spostrzegania wzrokowego, słuchowego, motoryki) i ich współdziałania (integracji percepcyjno-motorycznej), funkcji językowych, pamięci (wzrokowej, słuchowej, ruchowej), lateralizacji, orientacji w schemacie ciała i przestrzeni.

Objawy dysleksji rozwojowej

Specyficzne trudności w czytaniu i pisaniu ujawniają się dopiero w szkole, podczas gdy już w okresie przedszkolnym można zauważyć objawy, które cechują tzw. dzieci ryzyka dysleksji.

• pomijanie w rozwoju ruchowym raczkowania;

• mała sprawność i koordynacja ruchów podczas zabaw ruchowych, samoobsługi, rysowania i pisania (brzydkie pismo);

• opóźniony rozwój mowy;

• wadliwa wymowa, trudności z wypowiadaniem złożonych słów, błędy gramatyczne;

• trudności z różnicowaniem głosek podobnych oraz z wydzieleniem sylab, głosek ze słów i ich syntezą;

• problemy z zapamiętywaniem krótkich wierszyków i piosenek, oraz miesięcy;

• trudności z wykonywaniem układanek i odtwarzaniem wzorów graficznych;

• oburęczność;

• mylenie prawej i lewej ręki;

• trudności w czytaniu pomimo dobrej inteligencji oraz braku zaniedbania środowiskowego i dydaktycznego;

• trudności z opanowaniem poprawnej pisowni: pismo zwierciadlane, mylenie liter podobnych pod względem kształtu (p-b, d-g), liter odpowiadających głoskom zbliżonym fonetycznie, opuszczanie liter, błędy ortograficzne pomimo znajomości zasad ortografii,

• nierównomierna koncentracja uwagi, wolne tempo pracy.

Profilaktyka

Dzieci wykazujące deficyty rozwoju niektórych funkcji psychoruchowych, to dzieci "ryzyka dysleksji". Rozpoznanie ryzyka dysleksji powinno nastąpić na samym początku edukacji, diagnoza dysleksji natomiast – po klasie III szkoły podstawowej.

Im wcześniej dzieci zostaną objęte opieką, tym większe szanse, aby zapobiec ich trudnościom szkolnym.